Erdoğan: Rasyonaliteden uzak fiyatlandırmayla mücadele ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’den savaştan çıkıp ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.

MÜSİAD’ın ödül merasiminde konuşan Erdoğan, Türkiye’nin Suriyeliler için briket konut projesine değinirken, “Kendileri istek ettikleri vakit vatanlarına dönebilirler lakin biz onları asla bu topraklardan kovmayız ve kovmayacağız” sözlerini kullandı

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Vatanımızın dört bir yanında ortalarında bayanlarımızın gençlerimizin olduğu on binlerce insanımızı benzeri başarılara imza atıyor. Şu anda 1 milyar dolar ve üstü değerlemeye ulaşan teşebbüs sayımız 6’ya ulaştı.

Fabrikalarımızın birden fazla vakit 3 vardiya çalışarak siparişlerini yetiştirmeye çabalıyor. Yerli ve yabancı müteşebbislerin yatırım iştahı daima artıyor. İstihdamda 30 milyonun üstüne çıktık. Sanayi üretimi ve ihracatı her ay rekorlar kırarak yükseliyor.

Nisan ayı itibariyle 12 aylık ihracatımız 240 milyar doları aştı. Güç hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 100’ün üzerine çıktı. 20 yıl evvel 36 milyar dolar ihracat yapan Türkiye bugün bu sayısı 30-35 günde gerçekleştirebilir düzeye ulaştı. Yıl sonu amacımız olan 250 milyar dolara emin adımlarla ilerliyoruz.

Katlanarak artan güç, besin ve hammadde fiyatları ne yazık ki tüm dünyada enflasyonu körüklüyor, enflasyon herkesin ortak sorunu haline gelmiştir.

Tüm bu olumsuz gelişmelerden global iktisadın bir modülü olarak Türkiye iktisadı de ister istemez etkileniyor, üstelik biz bir de kur baskısı ve rasyonaliteden uzak fiyatlandırma alışkanlığı ile çaba ediyoruz.

Güç yoksulu olan bir ülke Türkiye, buna karşın kullanıcılara yansıyan fiyat bakımından en düşük güç maliyeti Türkiye’dir.

Nükleer güç santrallerimizi devreye almak için gece gündüz demeden çalışıyoruz, Akkuyu’yu inşallah 2023 sonuna kadar bitireceğiz.

Bir cevap yazın