Euro/dolar 20 yılın en düşük seviyelerinde

Avrupa’nın ortak para ünitesi Euro dolar karşısında yüzde 0,6 düşerek Aralık 2002’den beri birinci kere 1,02’nin altına geriledi. Euro İsviçre frangı karşısında da tarihi düşük düzeye geriledi.

Dolar endeksi yüzde 0,4 artışla 107,02 ile 2002’den beri en yüksek düzeye çıktı.

Küresel ekonomik yavaşlama beklentisiyle ABD’de vadeli endeks kontratlar ve tahvil faizleri de düşüşte.

Erken saatlerde düşen S&P 500 ve Nasdaq vadeli endeks kontratları kayıplarının bir kısmını telafi etti. ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,78’e geriledi. 30 yıllık tahvil getirisi Mayıs’tan beri birinci defa yüzde 3’ün altına indi.

Küresel Merkez Bankalarının artan fiyatları denetim altına almak için uyguladığı sıkılaşma siyasetlerine karşın Çin’de Kovid-19 olaylarındaki artış ve Avrupa’da berbatlaşan güç krizi global büyümenin yavaşlayacağı beklentilerini artırıyor.

Bloomberg Economics iddialarına nazaran ABD’de gelecek sene için resesyon ihtimali yüzde 38 olarak görülüyor. Traderlar Fed’in para siyasetinde dönüş olacağını fiyatlıyor, 2023 yılının ortasında faiz indirimi olacağı beklentisi hakim.

Avrupa’da gösterge endeks Stoxx 600 yüzde 1,4 yükseldi. MSCI Dünya Endeksi yüzde 0,5 düşerken Bloomberg Dolar Spot endeksi yüzde 0,3 artışta.

Bitcoin ise düştü lakin 20 bin doların üzerinde kalmayı sürdürdü.