FCA Kripto Reklamları Üzerindeki Baskısını Artıracak

Blockchain ve kripto bölümü global düzenleyicilerin odak noktası olmaya devam ediyor. Son yılların en değerli teknolojik ihtilallerinden birisi olan Blockchain ve onun birincil eseri kripto paralar, finans ve bankacılık alanında yeni bir periyodun kapısını araladı. Lakin bu gelişim, global bankacılık ve finans alanında bir ihtilal yaratma potansiyeli taşıdığı kadar, makûs aktörlerin yatırımcıları yanıltma riskini de içeriyor. Bu noktada düzenleyicilere de bu yatırımcıları korumak düşüyor. Bu alanda birçok ülke ağır çalışmalar yürütürken, bir açıklama da İngiltere’nin Mali Düzenleyicisi FCA‘dan geldi.

FCA Kripto Reklamları için Daha Sıkı Düzenlemeler Getiriyor

Kripto paralar konusunda kimi ülkeler düzenleme çalışmalarında daha rahat bir bakış açısı benimserken, birtakım ülkeler tam karşıtı bir formda katı bir siyaset izleyebiliyor. Bu ülkelerin başında ise Çin geliyor. Öbür taraftan Bitcoin’i yasal ihale ilan eden El Salvador ise tam aksisi bir siyasete sahip. Bu noktada İngiltere ise ortada kalan ülkeler ortasında. Bir taraftan global kripto merkezi olmak isteyen ülke, öbür taraftan yatırımcıyı da sonuna kadar korumak istiyor. Bu yüzden aldatıcı reklamlara katı düzenlemeler getirme hazırlığı yapan Mali Davranış Otoritesi (FCA), yeni kurallarını hükümetin onayına sundu.

Konu hakkında yapılan basın açıklamasında şu ayrıntılara yer verildi:

“Bu kuralların öteki yüksek riskli yatırımlar için olanlarla tıpkı yaklaşımı izlemesi olasıdır. Kripto yüksek riskli olmaya devam ediyor, bu yüzden beşerler kripto varlıklara yatırım yapmayı seçerlerse tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar”