Fed, kötüleşen piyasa likiditesine karşı uyardı

Fed, Amerikan finansal sistemindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı Finansal İstikrar Raporu’nun Mayıs 2022 sayısını yayımladı.

Raporda, geçen yıl kasım ayından bu yana ekonomik görünüme ait belirsizliğin arttığı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının insani ve ekonomik zorluklara neden olduğuna işaret edilen raporda, savaşın ABD ve global ekonomiler üzerindeki tesirlerinin epeyce belgisiz olduğu aktarıldı.

Raporda, yakın vadede savaş ve ilgili gelişmelerin enflasyon üzerinde ek üst taraflı baskı yaratmasının ve ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturmasının mümkün olduğu kaydedildi.

Kovid-19 salgınına ait görünümün ise güzelleşmesine karşın belirsizliğini koruduğu belirtilen raporda, enflasyon görünümüne ait belirsizliğin de finansal şartlar ve ekonomik faaliyet için risk oluşturduğu vurgulandı.

Fed’in raporunda, “Enflasyon ve faiz oranlarında yaşanacak olumsuz sürprizler, bilhassa ekonomik faaliyetteki düşüşün eşlik etmesi durumunda finansal sistemi olumsuz etkileyebilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda, bu doğrultuda finansal piyasalarda yüksek oynaklık ve piyasa likiditesi üzerinde kimi baskılar yaşandığı, işletme ve hanehalkı borcunun geçen yıl arttığı, muhtemelen bu yıl da artmaya devam edeceği vurgulandı.

Bankaların yeterli bir sermayeye sahip olmayı sürdürdüğüne işaret edilen raporda, lakin kimi para piyasası ve tahvil fonlarının hala büyük likidite risklerine maruz kaldığı tabir edildi.

Raporda, jeopolitik tansiyonların artmasıyla birlikte birkaç finansman baskısı belirtisinin ortaya çıktığı lakin geniş fonlama piyasalarının dirençli olduğunun kanıtlandığı ve tesirlerin bugüne kadar hudutlu kaldığı aktarıldı.

Bir cevap yazın