Finansal Hizmetler Komitesi’nden Stablecoin Açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) uzun bir müddettir tartışma konusu olan stablecoin’ler için çıkış yolu aranmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz günlerde stablecoin’lerin yazgısını belirleyecek düzenleme, Kongre’nin Ağustos tatilinden sonraki devrine ertelendi ve tasarı sıcaklığını kaybetti. Lakin, ABD Finansal Hizmetler Komitesi’nin iki taraflı bir muahede üzerinde çalıştıkları belirtildi.

Finansal Hizmetler Komitesi Stablecoin Konusunda Baskı Altında

Finansal Hizmetler Komitesi’nden Maxine Waters ve Patrick McHenry, stablecoin’ler konusunda iki taraflı bir muahede üzerinde çalışıyorlar. Dün komite tarafından yapılan açıklamalarda stablecoin’ler için yasa tasarısı düzenleme vaktinin çoktan geldiği açıklandı.

Stablecoin işleyişinin sistemde yer alması gerektiğinin üzerinde duran McHenry, “Yakınız. Şimdi orada değiliz, lakin yakınız. Bu tasarının teknik olarak kâfi ve uygulanabilir bir yasa olduğundan emin olmak istiyoruz.” dedi.

Kripto para üniteleri için birkaç yeniliğin gelmesi gerektiğini vurgulayan Waters, şu biçimde yazılı açıklama yaptı:

“Kongre Üyesi, Senatör Yellen ve ben mevzuat üzerinde bir mutabakata varmak için kıymetli ilerleme kaydetmiş olsak da, ne yazık ki şimdi orada değiliz. Bu nedenle Ağustos tatilinde müzakerelerimize devam edeceğiz. Bu mevzuda topu ileriye taşımaya devam etmemiz çok kıymetli. Böylelikle tüketicileri korurken sorumlu inovasyona müsaade veren düzenleyici bir çerçeveye sahip olabiliriz”