Fitch: Çin’deki karantina küresel enflasyon endişelerini artıracak

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Şanghay’daki karantinanın global tedarik zinciri baskılarını ve enflasyon kaygılarını artıracağı aktarıldı.

Çin’in “sıfır Kovid-19” siyasetinin bir modülü olarak uygulanan kısıtlamaların nisan ve mayıs başında Şanghay’da yük trafiği hacminde düşüşe neden olduğuna işaret edilen açıklamada, daha az sayıda kamyonun çalışmasının, Şanghay’da liman işçisinin gemileri olağan suratlarında yükleyememesi ve boşaltamamasının limanda değerli birikmelere yol açtığı kaydedildi.

Açıklamada, Çin’in ihracatında nisanda yaşanan keskin yavaşlamaya karşın tedarik zincirindeki aksamaların birçoklarının global makro datalara şimdi yansımadığı belirtildi.

Tedarik zinciri aksamaları devam ederken konteyner navlun oranlarının yüksek kalabileceği yahut artabileceğine işaret edilen açıklamada, Şangay’ın Çin’in liman hacminin yaklaşık 5’te 1’ine sahip olması ve Çin’in dünya mal ihracatının yüzde 15’ini oluşturması nedeniyle mal kıtlığının ağırlaşabileceği ve bunun mevcut global enflasyonist baskıları artırabileceği söz edildi.

Açıklamada, Şanghay karantinasının global mal kıtlığında çok az düzgünleşme belirtisinin olduğu bir vakitte yaşandığı vurgulandı.

Çin’deki son karantinadan evvel bile Asya’dan ABD’nin batı kıyısına yük taşımak için geçen müddetin salgının başlangıcından 2 kat daha uzun olduğunu aktarılan açıklamada, nakliye fiyatlarının de 2020’nin başlarında olduğundan 6 kat daha yüksek olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ABD’nin batı kıyısındaki limanlarda yaşanan yoğunluğun son aylarda hafiflediği lakin bunun süreksiz olabileceği söz edildi.

Şanghay limanında birikmiş konteynerlerin eninde sonunda ABD’nin batı kıyısındaki limanlara ulaşacağı ve muhtemelen yaz aylarında sıkışıklığa neden olacağına işaret edilen açıklamada, “ABD limanları, işçi problemi ve dağıtım kanallarındaki kısıtlamalarla uğraş ederken tedarik zinciri kesintilerinin süratle çözülmesi pek mümkün değil.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bir cevap yazın