Goldman ve JPMorgan’dan dip seviyelerden alım tavsiyesi

Analistlere nazaran, global pay senedi piyasaları Mart sonundan bu yana 11 trilyon dolarlık kaybın akabinde şimdilik tabanı görmüş üzere duruyor.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic’in Fed’in bu ayki 50 baz puanlık faiz artışının ‘agresif bir adım’ olduğunu ve 50 baz puandan daha büyük bir artışa ise gerek olmadığını lisana getirmesinin akabinde piyasalarda yaşanan kaygı biraz olsun azaldı.

Goldman Sachs Group Inc. Global Sermaye Stratejisti Peter Oppenheimer, Bloomberg’e verdiği demeçte, yatırımcıların merkez bankalarının sıkılaşma adımları, enflasyon ve Ukrayna’daki savaş dâhil olmak üzere birçok kaygıyı piyasalarda fiyatlandırdığını söyledi.

Oppenheimer değerlendirmesinde, piyasalarda hala aşağı istikametli riskler olmasına karşın pay senetlerinin orta ve uzun vadeli alıcılar için cazip görünmeye başladığını lisana getirdi.

Öbür taraftan, tabandan alım davetini sürdüren JPMorgan Chase & Co. Global Piyasalar Başstratejisti Marko Kolanovic, yatırımcılara nakit ve devlet tahvili konumlarını azaltmaları tavsiyesinde bulundu.

Husus hakkında değerlendirmede bulunan JPMorgan Asset Management Global Pazar Stratejisti Vincent Juvyns ise yüksek enflasyon, Ukrayna savaşı ve Çin’deki karantina uygulamaları sebebiyle “büyük bir fırtınanın” olduğunu lisana getirdi. Şu anda birçok şeyin fiyatlandırıldığını söyleyen Juvyns, yakında taban görülebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın