Havacılık sektörünün ilk çeyrek karnesi

KUTAY KORAP/BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

2022 yılının birinci çeyreğinde havacılık dalında fiyatlı yolcu gelirleri (RPKs) bir evvelki yıla nazaran önemli oranda artmaya devam etse de, pandemi öncesi düzeyinin yaklaşık yüzde 40 altında kalmayı sürdürüyor.

Bilhassa bu yılın birinci çeyreğinde Çin’deki Omikron varyantı, olsa Rusya-Ukrayna savaşı ve enflasyonist ortam negatif tesirler ortasında yer alıyor. Başka taraftan kargo cephesinde birinci çeyrekte güçlü tablo çizilse de, Mart ayında yolcu trafiğindeki negatif münasebetler kargo ünitesini de etkiledi.

Her ne kadar yolcu sayılarında havayolu firmaları pandemi öncesi düzeyinin altında kalsa da, kargo üniteleri ciroyu desteklemeyi sürdürüyor.

Aşağıdaki tabloda yer alan havayolu firmalarının kargo gelirleri; hem bir evvelki yılın hem de 2019’un birinci çeyreğine nazaran kıymetli oranda yükselirken, ciro içerisindeki hisselerinde da artış görüldü. Deniz yolu nakliyedeki aksaklıklar ve artan maliyetlerin yanı sıra, süratli tedarik konusundaki talebin sürmesi hava kargoyu destekliyor.

Yolcu sayılarında ise geçen yılın birinci çeyreğine nazaran artış sürerken, birçok firma da pandemi öncesinin altında kalmaya devam ediyor.

2022 yılının birinci çeyreğinde global havayolu firmalarının ciroları pandemi öncesi düzeyin yaklaşık yüzde 30 civarında altında kalırken, Türk Hava Yolları cirosunu pandemi öncesinin üzerine çıkardı. Bilhassa gerek Pazar hissesi gerekse toplam gelir içerisinde kargo hissesi en yüksek firmalar ortasında Türk Hava Yolları yer aldı. Pegasus’ta ise ciro pandemi öncesinin yalnızca yüzde 7 altında bulunuyor.

Dünya genelinde seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ve TL’nin yabancı para ünitelerine karşı bedel kaybı Türkiye’yi cazip turizm destinasyonu haline getiriyor. 2022 yılının birinci çeyrek sayılarına nazaran; Türkiye’de dış sınırlar cephesinde yolcu sayılarında toparlanma iç çizgilere görece daha yeterli bir performans ortaya koyuyor.

2022 yılının birinci üç ayında Türk Hava Yolları 12 milyon 650 bin yolcu, Pegasus 4 milyon 850 bin, TAV Havalimanları ise 2022 yılının birinci üç ayında yaklaşık 10 milyon yolcu konuk etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bölüm açısından belirsizlik yarattı. 2000’li yılların başında toplam turist içerisinde Rus ve Ukraynalı ziyaretçilerin toplam turist içindeki hissesi yüzde 8 iken, geçen yıl bu oran yüzde 27’lere ulaştı.

İşgal sonrasında iki ülke vatandaşlarının alım gücündeki azalma, savaş meçhullüğü ve önceliklerin değişmesi kesim açısından bir risk ögesi oluşturabileceği düşünülüyor. Lakin Avrupa Birliği ve ABD’nin Rusya’ya yaptırımları sonrasında Türk firmalarının bu süreçten olumlu etkilenebileceği de savunuluyor.

Rus havayolu firmalarının uçuşlarının olmadığı ve ülkeye giriş-çıkışlarda yaptırım uygulayan şirketlerin operasyonlarını sağlamadığı ortamda Türk şirketleri avantaj sağlayabileceği düşünülüyor.

Ayrıyeten kargo operasyonları olan Türk Hava Yolları’nın savaşın verdiği tedarik zincirindeki aksamalardan yararlanabilir. İç çizgiler tarafında ise tavan bilet fiyat uygulamasının üst çekilmesi, alım gücündeki bozulma ve tatil fiyatlarındaki kıymetli artış oranları yolcu sayıları açısından risk ögesi oluşturabilir.

Şirketlerin net işletme ziyanı azalmaya devam ederken maliyet idaresi, gelir elde edebilme kapasitesinin geri dönmesi ve global mobilitenini ivmelenmeye devam etmesi tesirli oldu.

Bir cevap yazın