Hindistan Merkez Bankası, Coinbase’in Hizmetlerini Durdurdu

Coinbase’in hizmetleri, Hindistan Merkez Bankası’nın yaptığı baskı sebebiyle durduruldu.

Bloomberg’ün haberine nazaran Hindistan Merkez Bankası, ülkenin çevrimiçi perakende ödeme sistemi aracılığıyla kripto para satın alma sürecini durdurdu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’a nazaran şirket, lansmanın akabinde Hindistan Merkez Bankası tarafından gayri resmi bir biçimde baskı altına alındı. Borsa, bu baskı sonucunda UPI’yi (Evrensel Ödemeler Arayüzü) devre dışı bırakmak zorunda kaldı.

UPI, dijital varlıklar ve fiat paralar ortasında bir köprü oluşturma hedefiyle Hindistan’da geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sisten daha evvel ülkenin merkez bankası tarafından desteklenmiştir. Bloomberg, merkez bankasının bu hususla ilgili bir yorum yapmaktan kaçındığını da tabir etti.

Coinbase, Nisan ayında devlet dayanaklı bir ödeme arayüzü kullanarak Hindistan’daki operasyonlarını genişletti. Merkez bankasının desteklediği sistemle, kullanıcılar rupi olarak ödeme yapabilir ve yasal olarak kripto para ünitesi satın alabilirler.

Coinbase, Hindistan pazarından çekilmediklerini ve kısa bir mühlet içerisinde tekrar faaliyetlerine devam etmek istediklerini belirtti.

Bir cevap yazın