Hong Kong’a Çin destekli yönetici

Çin’in Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi’nde eski güvenlik şefi John Lee Ka-chiu baş yöneticiliğe seçildi.

Seçim, bu sabah saatlerinde Wan Chai ilçesinde, Victoria Limanı yakınındaki Hong Kong Toplantı ve Stant Merkezi’nde bâtın oy idaresiyle yapıldı.

Lee, baş yöneticiyi seçmeye yetkili 1500 üyeli Seçim Komitesi üyelerinden 8’inin aleyhte oyuna karşı 1461 oyla Hong Kong’un yeni başkanı oldu.

Seçime tek aday olarak giren 64 yaşındaki Lee, bu sonuçla seçimi kazanması için kâfi olan kolay çoğunluğu sağladı.

Çin merkezi idaresine yakın bir isim olarak bilinen Lee, Yasama Meclisi, meslek kümeleri ve iş dünyasından temsilcilerin yer aldığı Komite’nin büyük kısmı Çin yanlısı üyelerinden 786’sının dayanağıyla aday olmuştu.

Lee, Baş Yönetici Carrie Lam’ın misyon müddetinin dolacağı 1 Temmuz’da vazifeye başlayacak.

ABD’nin yaptırım uyguladığı isimler ortasında

Misyondaki Baş Yönetici Carrie Lam üzere merkezi hükümete yakın çizgideki bir siyasetçi olarak bilinen Lee, mahallî hükümette en yetkili ikinci pozisyon olan Baş Sekreter misyonuna Çin Devlet Kurulu tarafından, Carrie Lam’ın tavsiyesiyle 25 Haziran 2021’de atanmıştı.

Daha evvel İç Güvenlik Sekreteri olan polis kökenli Lee’nin, 2019’da hatalıların iadesi yasa tasarısına karşı başlayan hükümet tersi protesto hareketinin bastırılmasında ve 2020’de kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası ile muhaliflere karşı yürütülen soruşturmalardaki rolü nedeniyle ödüllendirildiği yorumları yapılmıştı.

Lee ve Carrie Lam, ABD’nin, muhalefete yönelik baskılar nedeniyle yaptırım uyguladığı Hong Konglu yetkililer ortasında yer alıyor.

Bir cevap yazın