Huawei Türkiye’de tablet, bilgisayar satışlarında yüzde 50 artış yakaladı

HANDE BERKTAN

Tüketici elektroniğinde Çinli teknoloji şirketi Huawei bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın birebir periyoduna nazaran bilgisayar ve tablet satışlarında yüzde 50 artış sağladı. Geçen yıl gelirlerinin yüzde 10’unu AR-GE yatırımlarına ayıran şirket 22.5 milyar dolarlık AR-GE yatırımına imza attı.

Tablet ve dizüstü bilgisayar satışları yüzde 50 arttı

Teknoloji eserlerinde talebe karşı, Huawei Tüketici Elektroniği Kurumsal Bağlar Müdürü Kaan Arlı “Tüketici elektroniğinde pandemi periyodundaki kuvvetli talep ediyor. Birinci 4 aylık dönemde pazar hissemizi artırdık. Tablet ve bilgisayar tarafındaki eğilim de devam ediyor. Huawei dizüstü bilgisayar pazarında Türkiye’de en çok satan birinci 3 markası ortasına girdi. Akıllı saat tarafında ise birinci 2 marka ortasındayız. Huawei bilgisayar ve tablet tarafında önemli yatırımlar yaptı. Geçen yılın birinci çeyreğine nazaran bilhassa dizüstü bilgisayar, tablet tarafında yeni modellerin olumlu tesiriyle, satışlarda geçen yıla nazaran yüzde 50 artış yakaladık” dedi.

Tüketici, akıllı telefonlarda, 10 bin TL fiyat bandının altındaki eserleri talep ediyor

Fiyatın, tüketicinin satın alım noktasında en değerli kriterlerden biri olduğunu söyleyen Kaan Arlı “Türkiye’de ekonomik şartlara bakıldığında öncelikle taksitlendirme değerli ve 5 bin TL fiyat bandı altı eserlerin satışı daha fazla. Genel eğilim 12 taksit bandındaki aygıtlarda. Genel pastanın içindeki büyük dilim 10 bin TL fiyat bandı altındaki eserlerde. Dövize nazaran fiyatların anlık değişimi yapılmıyor fakat dalgalanma hızlanınca fiyat kestirimi yapmakta zorlanıyoruz. Tüketicilere telefon ve bilgisayar dışında alternatif eserleri sunuyoruz” dedi.

Çip tedarik sorunu, Huawei ‘de üretimi aksatmadı

Çip tedariğine dair Arlı “Çip tedarik sorunu, otomotivden tüketici elektroniğine birçok kesimi etkilemeye devam ediyor. Bu sorun üretim hacimlerini etkiledi. Hedeflenen kapasitenin altına inen üretim sayıları olmadı yani otomotivdeki üzere üretim duraksaması üzere sorun olmadı. Dünya genelinde 3 yıllık plan içerisinde, yeni çip yatırımları geliyor. Yalnız çip fabrikası açıldıktan sonra seri üretime geçiş için 2,3 yıl beklemek gerekebiliyor. 2024 başı üzere çip krizinin azalmasını bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.