IATA, havayolları için 2023 tahminini açıkladı

IATA’dan yapılan açıklamada, Kovid-19 salgınının neden olduğu krizden toparlanma suratının artmasıyla hava yolu sanayisinin görünümünün güzelleştiği aktarıldı.

Açıklamada, hava yolu kesiminin ziyanının bu yıl 9,7 milyar dolara düşmesinin beklendiği kaydedildi. IATA, geçen yıl ekim ayında açıkladığı varsayımlarında kesimin bu yıl 11,6 milyar dolar ziyan edeceğini öngörmüştü.

Bunun büyük bir gelişme olduğu belirtilen açıklamada, hava yolu dalının ziyanının 2020’de 137,7 milyar dolar ve 2021’de 42,1 milyar dolar olarak kaydedildiği anımsatıldı.

Açıklamada, gelecek yıl ise hava yolu dalı genelinde kâra geçilmesinin öngörüldüğü bildirildi.

IATA’nın açıklamasında, ekonomik zorluklara karşın kargo hacimlerinin 2022’de 68,4 milyon tonla rekor düzeye ulaşmasının beklendiği aktarıldı.

İnsanların seyahat etmeye başlamasıyla gelirlerin arttığına işaret edilen açıklamada, maliyetleri denetim altında tutmanın bu yıl için bir zorluk oluşturduğu vurgulandı.

Açıklamada, hava yolu dalının gelirinin bu yıl 782 milyar dolara ulaşmasının beklendiği bildirildi.

IATA Genel Yöneticisi Willie Walsh, mevzuya ait değerlendirmesinde, hava yollarının dirençli olduğunu ve insanların giderek daha fazla hava yolu seyahati gerçekleştirdiğini belirtti.

Artan ekonomik belirsizliğe karşın hava yolu kargo nakliyatının âlâ performans gösterdiğine işaret eden Walsh, “Zarar, bu yıl 9,7 milyar dolara düşecek ve 2023 için ufukta kârlılık var.” tabirini kullandı.

Walsh, bilhassa yakıt olmak üzere maliyetlere ait zorluklara ve birkaç kilit pazardaki kimi kalıcı kısıtlamalara karşın “iyimserlik zamanı” olduğunu vurguladı.