IATA’ya Türk başkan

Pegasus Hava Yolları İdare Heyeti Lider Vekili olan Mehmet Nane, Katar’ın başşehri Doha’da gerçekleştirilen 78. Genel Kurul’da Robin Hayes’den devraldığı IATA İdare Heyeti Başkanlığı vazifesine başladı. IATA’nın birinci Türk İdare Konseyi Lideri olan Mehmet Nane, Haziran 2023’e kadar misyonda bulunacak.

Mehmet Nane’nin İdare Heyeti Başkanlığı’na seçildiği 78. IATA Genel Konseyi’nde THY İdare ve İcra Konseyi Lideri Ahmet Bolat da IATA İdare Şurası Üyeliği’ne seçildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan IATA Lideri Mehmet Nane, “Havacılık kesiminin çok güçlü bir krizden çıktığı bu türlü bir vakitte, bu kıymetli sorumluluğu devralmak ve IATA’nın birinci Türk lideri olmak benim için büyük bir gurur. Bu gururun en kıymetli sebebi ise Türk sivil havacılığının geldiği noktayı temsil ediyor olması. Havacılık dalı, son birkaç yıldır tarihinin en şiddetli imtihanlarından birini veriyor, COVID-19’un yanı sıra politik ve ekonomik birçok farklı etkenden de direkt olarak etkileniyor. Bu da halihazırda meşakkatli olan kesimimizi daha da kuvvetli hale getiriyor. Bütün zorluklara karşın, bölümümüzde faaliyet gösteren tüm paydaşlar azamî çabayla çalışıyor.” diye konuştu.

“Sürdürülebilir gelişim için hepimize büyük misyonlar düşüyor”

Havacılık bölümünün mevcut durumuna ait görüşlerini de paylaşan Mehmet Nane, şunları kaydetti: “Havacılık kesimi, pandemi sonrası toparlanma gayretlerini sürdürürken, toplumsal cinsiyet eşitliği, sürdürülebilirlik üzere alanlarda da net ve kararlı adımlar atıyor. Yalnızca turizmin değil, başka birçok kesimin de destekleyicisi olan havacılık bölümünün sürdürülebilir gelişimi için hepimize büyük misyonlar düşüyor. IATA olarak, önümüzdeki 1 yıl boyunca, dünyanın seyahat ve ticarete tekrar açılması tarafındaki ivmeyi sürdürmenin yanı sıra; yaklaşan ICAO Meclisi’nde CORSIA’yı desteklemek, ‘2050’ye Kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu’na giden yolu düzgünleştirmek ve IATA üyesi hava yollarının dalda bayan temsilini 2025 yılına kadar yüzde 25 yahut en az yüzde 25’e kadar artırması için oluşturulan ‘2025’te 25′ teşebbüsüne iştiraki genişletmek dahil olmak üzere çok dolu bir gündemimiz var. Öncelikli gayelerimizi gerçekleştirmek ve kesimimizi daha da ileriye taşımak için, tüm üyelerimizle birlikte var gücümüzle çalışacağız.”