İlk yerli traktörü üreten Erkunt Traktör’ün kurucusu hayatını kaybetti

Türkiye’nin birinci yerli traktörünü üreten Erkunt Traktör A.Ş’nin kurucusu Zeynep Erkunt Armağan hayatını kaybetti.

ASO Eski Meclis ve İdare Şurası Liderlerinden Mümin Erkunt’un kızı olan Zeynep Erkunt Armağan, çalışma hayatına Erkunt Sanayi Döküm ve Makine Fabrikaları’nda başladı.

İş hayatının 24 yılını Erkunt Döküm ve Makine Fabrikaları’nda çeşitli kısımlarda vazife yaparak geçirdi. Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı misyonunu sürdürürken 2003 yılında Erkunt Traktör Sanayi A.Ş’nin kurucu ortakları ortasında yer aldı, firmanın kısa mühlet içinde Türkiye’nin birinci yerli tasarım traktörünü üretmeye başlamasını sağladı.

Üretime başladıktan sonra 6 yıl içinde Erkunt Traktör’ü pazarda birinci üç firma ortasına sokma başarısı gösteren Armağan, birebir vakitte Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu ortasına girmesini de sağladı. Üretime başladıktan sonra 6 yıl içinde Erkunt Traktör’ü pazarda birinci üç firma ortasına sokma başarısı gösteren Armağan, birebir vakitte Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu ortasına girmesini de sağladı.

Türk Traktör 2017 yılında Hindistan merkezli Mahindra & Mahindra’ya satılmıştı. Zeynep Erkunt Armağan, bu satıştan sonra da şirket idaresindeki vazifesine devam ediyordu. Armağan, bu misyonun yanı sıra OAİB Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği İdare Şurası Üyeliği, TOBB Otomotiv Dal Meclisi Lider Yardımcılığı, TOBB Otomotiv Bölüm Meclis Üyeliği ve TOBB Bayan Teşebbüsçüler Heyeti İcra Şurası Üyeliği vazifelerini de yürütüyordu.