IMF, Kripto Piyasasında Yaşanan Sıkıntıların, Finansal İstikrar İçin Sorun Oluşturmadığını Söyledi

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan bir raporda; kripto piyasasında yaşanan çöküşlerin finansal istikrar için bir kaygı arz etmediği belirtildi.

2 yıldır ağır bir formda yaşanan pandemi süreci ve Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan kasvetler, yüksek enflasyon ve resesyon üzere problemlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Fakat kripto para piyasalarında yaşanan düşüş, IMF’ye nazaran finansal istikrar açısından bir telaş arz etmiyor.

IMF: Sakinlik Süreci Kripto Piyasasını Etkilemiyor

Tesla’nın Bitcoin’lerini (BTC) elden çıkarma haberleri ile yaşanan düşüş ve ortaya çıkan satış baskısıyla kripto para piyasasında %4’lük bir düşüş meydana geldi.

966 milyar dolar düzeyine gerileyen kripto piyasası için IMF tarafından yapılan açıklamada; büyük kayıplara yol açan dramatik satışların, daha geniş finansal sisteme yayılmasının hayli sonlu kaldığını vurguladı.

IMF tarafından tasa verici olarak görülmeyen kripto para piyasasında, son 24 saatte 74 binin üzerinde tasfiye yaşandı. Tasfiye ölçüsü 209 milyon doları aşarken; tasfiye ölçüsünün en çok yaşandığı birinci iki borsa sırasıyla, Okex ve Binance oldu.