İngiliz ekonomisi Mayıs’ta beklenenden fazla büyüdü

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) datalarına nazaran, ülkede Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) bu yılın Mayıs ayında yüzde sıfır düzeyinde olan beklentiyi aşarak yüzde 0,5 büyüdü.

Ülke iktisadı bir evvelki ayda (Nisan) yüzde 0,2 daralmıştı.

ONS açıklamasında Mart, Nisan, Mayıs aylarını kapsayan üç aylık periyotta ise İngiliz iktisadının yüzde 0,4, mayıs ayı sonuna kadarki son 12 aylık periyotta ise yüzde 3,5 büyüme kaydettiği bildirildi.

Açıklamada, sıhhat hizmetleri alanındaki büyümenin aylık bazda büyüme verisi üzerinde ana itici faktör olduğu vurgulandı. Hizmet bölümünün mayısta yüzde 0,4 büyüme kaydettiğine dikkat çekilirken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sıhhat hizmetlerine olan talebin arttığı da hatırlatıldı.

Verilere ait değerlendirmede bulunan ONS Uzmanı Darren Morgan, “Ekonomi Mayıs ayında tüm dallar dahil olacak halde yine büyümeye döndü.” Tabirini kullandı.

Morgan, mayıs ayı prestijiyle tüketicilerin seyahat talebinin artması nedeniyle seyahat şirketlerinin de güçlü bir görünüm sergilediğini belirtti.

Verilere ait değerlendirmede bulunan İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zehawi ise, “Ekonominin yine büyümeye döndüğünü görmek süper. Ancak tatmin olmuş değilim. İnsanların telaşlı olduğunu biliyorum. Aileleri desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Zehawi, “İngiltere Merkez Bankası ile birlikte enflasyonu düşürmeye çalışıyoruz. İngiltere’deki herkes için daha güçlü bir iktisat yaratabileceğimize inanıyorum” sözlerini kullandı.

İngiltere’de bu yılın mayıs ayında enflasyon yüzde 9,1 ile son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı.