İSO’dan Eximbank çıkışı

İSO İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan, sanayi bölümünün finansmana erişimi konusunda yaşadığı meselelere yönelik açıklamalarda bulundu.

Bahçıvan, son uygulanan iktisat siyasetleriyle iktisadın, üretimin ve cari açığa dönük en güçlü takviye ve can suyu olan ihracatçı sanayicilerin en değerli finansal takviye kalemi olan Türk Eximbank kredi kaynaklarında son devirlerde önemli sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Bahçıvan “Türk Eximbank’ın bütün düzgün niyetine karşın kendi dışında kaynaklanan bu sıkıntılar, banka idaresine de kahır yaşatmaktadır. Öncelikli olarak Merkez Bankası kaynaklı farklı meselelerden kaynaklanan son BDDK uygulamaları ile de yeterlice kangren haline gelen gelişmelerin, ihracatçı sanayicilerimizin kaliteli finansmana erişimi noktasında çok önemli sorunlar oluşturmaya başladığını müşahede ediyor ve izliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Özellikle bayram öncesi üzere hassas bir periyotta bu mevzunun, üretim ve ihracat dünyasını hak etmediği bir finans dar boğazıyla karşı karşıya bıraktığını kaydeden Bahçıvan “İhracat ve sanayi kesimimizin bu çeşit tatsız sürprizleri hiç hak etmediklerine inanıyoruz. Bu hususa bırakın önümüzdeki günleri, en kısa müddette kalıcı bir tahlil getirilmediği takdirde yakın gelecekteki ihracat sayılarında da üretim sayılarında da iktisadımızı olumsuz etkileyecek bir ekip gelişmelerin arifesinde olduğumuzu üzülerek gözlemliyoruz.” formunda konuştu.