İTO’dan enerji ve gıda enflasyonu uyarısı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, enflasyonla uğraşta güç ve besin fiyatlarına ait yaptığı açıklamada, güç ve besin fiyatlarına odaklandı.

Enerji konusunda arz güvenliği ve yüksek fiyatlara dikkat çeken İTO Lideri Şekib Avdagiç, iki kıymetli nokta olduğuna dikkat çekerek, “Birincisi gaz bulabilecek miyiz, ikincisi bulursak parasını ödeyebilecek miyiz? 1000 metreküpü 1300 dolarla çıkan doğalgazın, önümüzdeki kışa girerken 2500-3000 dolarla çıkacağı istikametinde bir bilgi akışı var” sözlerini kullandı.

İTO’dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Avdagiç, odanın temmuz ayı meclis toplantısında enflasyonla çabada bozulan fiyatlama davranışları ve beklentilerin yine olağan seyrine dönmesinin büyük değer taşıdığını belirtti.

Avdagiç, “Üretici fiyatlarındaki en yüksek artışın yüzde 370’e yakın bir oranla güç girdilerinde yaşanması dikkat cazibeli. 2023 sonrasını belirleyecek yeni 5 yıllık Ulusal Güç Verimliliği Aksiyon Planı ile yenilenebilir güç kaynaklarının hissesini artırmalıyız. Tıpkı vakitte güç verimliliğini üst düzeylere taşıyacak daha savlı amaçlar koymalıyız.” değrelendirmesini yaptı.

Şekib Avdagiç, akaryakıt fiyatlarındaki artışla birlikte TÜFE’de ulaştırma alt endeksinin yıllık enflasyona katkısının da 19 puan düzeyinde olduğunu aktardı.

Gıdanın hissesi yüzde 23,4

Enflasyonla gayrette besin fiyatlarındaki artışa işaret eden Avdagiç, “Yıllık tüketici enflasyonunun 23,4 puanlık kısmı besin fiyatlarındaki artıştan geliyor. Ziraî potansiyeli büyük bir ülke için bu oranda yüksek besin fiyat artışını olağan göremeyiz.

Gıda fiyatları tüm dünyada rekor seviyelerde arttı, artmaya da devam etmesi bekleniyor. Fakat mevcut tablo, dünyanın artık stratejik bir bölüm olarak gördüğü tarım ve besin dalına yönelik siyasetleri tekrar ve radikal bir biçimde gözden geçirmemiz gerektiğine işaret ediyor.” yorumunu yaptı.