Japonya Merkez Bankası’nda destekleyici politika çağrısı

Global seviyede enflasyon gündemin birinci sıralarında yer alırken, Japonya Merkez Bankası yetkililerine nazaran şimdi çok önemli bir sorun olarak görünmüyor.

Japonya Merkez Bankası’nın Mart ayı toplantı tutanakları enflasyonun kalıcı olarak yüzde 2’lik gayenin üzerine çıkmayacağını kıymetlendiren birtakım yetkililerin ekonomiyi mevcut teşvik programı ile desteklemeye devam etmeleri istikametinde davet yaptığını gösterdi.

Tutanaklarda ithalat fiyatlarındaki mevcut artışın tüketici fiyatlarında kalıcı bir enflasyon yaratma mümkünlüğünün düşük olduğuna vurgu yapıldı.

Mart toplantısında duruşunu korumuştu

Japonya Merkez Bankası Mart toplantısında nakdî teşviklerinde rastgele bir değişikliğe gitmezken iktisatla ilgili artan telaşlara vurgu yaptı.

Banka faiz oranlarını ve varlık alımlarını sabit bıraktı.

Japonya Merkez Bankası, siyaset faizini yüzde -0,10’da tutma ve 10 yıl vadeli tahvilde getiriyi yüzde 0 civarında sürdürme istikametinde verdiği kararı, 1’e karşı 8 oyla verdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler bankanın para siyaseti duruşunda rastgele bir değişim beklemiyordu.

Banka iki ay evvel üst taraflı revize ettiği ekonomik öngörülerini ise Kovid salgınını münasebet göstererek aşağı istikametli güncelledi. Bunun yanında bankanın açıklamasında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali münasebetiyle emtia fiyatlarında ve piyasalarda yaşanan gelişmelerin yakından izlendiği belirtildi.

Bir cevap yazın