Jolly/Vardar: Otellerde yüzde 60-70 fiyat artışı oldu

Jolly İdare Şurası Lideri Mete Vardar Bloomberg HT’deki Üst Seviye Programında İstek Maliki’nin sorularını yanıtladı.

Turizm bölümündeki son gelişmeleri ve kesimin durumunu pahalandıran Vardar bayramın 9 gün olması ve yaklaşık 15 gün evvelden açıklanmasının dalı, esnafı ve seyahat acentalarını daha da mutlu ettiğini söyledi. Vardar “Sadece bu bayramda yaklaşık 1 milyon kişi seyahat acentalarıyla seyahat edecek diye düşünüyoruz. Gece ortalaması 3 geceden 6 geceye çıktı ve yoğunluk genele yansıdı, memnunuz ve keyifliyiz.” halinde konuştu.

Özellikle besin ve güç tarafında maliyetlerin Döviz sayılarının da üzerine çıktığını belirten Vardar “Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişi seyahat acentalarıyla seyahat ediyor ve şayet pazarı kapasite olarak 30 milyonlara çıkarabilirsek bu türlü sorunlu devirleri daha düzgün bir formda atlatabiliriz. Bilhassa otelci arkadaşlarımız bu sene iç pazarın değerini çok daha yeterli anladı. Çabucak çabucak yüzde yüzün üstünde artan maliyetler var.” değerlendirmesini yaptı.

Bu sene bir evvelki seneye nazaran otellerde yüzde 60-70 fiyat artışı olduğunu kaydeden Vardar “eğer olağan maliyetler yansıtılmış olsaydı bu, fiyatlara yüzde yüzün üzerinde yansırdı. Biz 12 taksit yapıyoruz, vade farkı almıyoruz, o yüzden seyahat acentalarıyla seyahat etmek konuklarımız için daha avantajlı. Tabi bunu daha geniş kitlelere yaymak lazım.” sözlerini kullandı.

Bayramda talebin yüksek olduğunu belirten Vardar “Sadece İstanbul’dan değil, Antep’ten Adana’ya, Muş’tan Van’a üzere Türkiye genelinde bir iç pazar hareketliliği var. Bu Bayramda yalnızca deniz seyahati değil, termal turizm olsun, kültür turizmi olsun talepler yüksek.” dedi.

Turistlerin ilgisi

Yabancı turist ilgisine dair Vardar “Türkiye’ye gelen her 3 turistten birinin Rusya ve Ukrayna’dan geldiğini düşünürsek, o bölgede ne yazık ki bir savaş durumuyla karşı karşıya olmamıza karşın yeniden 3 milyon kişi Rusya’dan gelecek, olağan vakitte oradan 7-8 milyon turist geliyordu. 43 milyon turist ve 35 milyar dolar gaye var, bu yüzden de başka bölgelerden de kapasitenin artacağını düşünüyorum. Ne yazık ki Nisan – Mayıs uygun geçti diyemem lakin genele bakarsak bu sayılara ulaşabiliriz.” diye konuştu.

Turizm dalının bilhassa kısa çalışma ödeneğinden önemli formda yararlandığını belirten Vardar şunları söyledi: “Şimdi erken rezervasyonda biz bin liralık oteli 500 liraya sattık ve maliyetleri yansıtamadık ve bir formda bu maliyetleri kendimiz karşıladık. Turizm kesimi 52 tane dala kaynak yaratıyor. bu yüzden devletimizin orta ve uzun vadede programlar yapıp bölüme kaynak yaratması lazım.

Bundan sonra fiyatlarda pek artış olmaz”

”Fiyatlar zati arttı, bundan sonra yaz devrinde pek bir artış olmaz, fakat kampanyalarda düşüş olur. Bilhassa Ağustos ayında zira ağır bir ay…Artık dönem da Eylül-Ekim’e uzadı ve yüzde 50 daha aşağıda fiyatlarla tatil yapma imkanı oluyor. Biz dönemi 12 aya yayabilsek çok daha güzel olur diyorum.”

Turist başı döviz girdisinin arttığını belirten Vardar “Bizde turist başı döviz girdisi 670 dolar civarındaydı, artık 720 dolarlara kadar çıktı. Ama bizim rekabet ettiğimiz İspanya, İtalya üzere ülkelerde bu sayı 1500 dolarlara kadar çıkıyor…” formunda konuştu.