JPMorgan’dan kurumsal tahvil tavsiyesi

JPMorgan Chase & Co. Global Piyasalar Baş Stratejisti Marko Kolanovic, şu ana kadar olumlu bir sonuç vermese de, tabandan alım davetini sürdürdü ve yatırımcılara kurumsal tahvil durumlarını artırma daveti yaptı.

Kolanovic, bununla birlikte müşterilerine nakit ve devlet tahvili konumlarını azaltmaları davetinde bulundu.

Stratejistin yayımladığı notta, Fed’in önümüzdeki aylarda 75 baz puanlık faiz artırımına yönelik beklentileri zayıflatan açıklaması ve İngiltere Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz toplantısında büyüme risklerini vurgulaması ile birlikte piyasanın merkez bankalarının “şahinlikte zirve noktaya” ulaştığı görüşünde olduğu tabir edildi.

Bloomberg endeksinin getirisi pandemiden bu yana en yüksek düzeyde

Kolanovic’e nazaran daha az şahin para siyaseti beklentisi, Çin’de hükümetin ekonomik büyümeye yönelik takviyeleri, pozisyonlanmanın düşük olması ve sağlıklı şirket bilançoları spreadler ile getirilerin yüksek olduğu kurumsal tahvillere yönelme vaktinin geldiğini gösteriyor.

Notta, “Sonuç olarak, uzun vadeli portföyümüzdeki şirket tahvili tartısını yüzde 4 oranında artırıyoruz ve bu artışı nakit ve devlet tahvilleri yükündeki eşit azaltımlarla finanse ediyoruz” denildi. Yılın birinci dört ayında, Bloomberg ABD Kurumsal Tahvil Endeksi yüzde 13 düşüşle en az 1973’ten bu yana bir yıla en berbat başlangıcını gerçekleştirdi.

Geçen hafta da yüzde 1,3 düşen endeksin getirisi Mart 2020’deki pandemi krizinden bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Bir cevap yazın