Kimpur’dan 2022 ilk çeyreğinde 175 milyon TL’lik net kâr

Kimpur, 2022 yılının birinci çeyrek periyot sonuçlarını açıkladı. Kimpur’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklanan finansal tablolarına nazaran; Kimpur’un 2022 yılının birinci 3 ayında konsolide gelirleri yüzde 126 artış ile 981 milyon TL olarak gerçekleşti. 2021 yılının birebir devrinde konsolide gelirler 434 Milyon TL idi. Kimpur’un 2022 yılının birinci 3 ayında elde ettiği brüt kâr bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 139 artarak 160 milyon TL olurken; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) ise yüzde 18,5 ile 181 milyon TL’ye yükseldi.

Devir net kârı yüzde 400 arttı

Kimpur’un devir kârı ise faaliyet gelirleri ve öbür gelirlerin toplamında, 2021 yılının birinci çeyreğine nazaran yüzde 400 artarak 35 milyon TL’den 175 milyon TL’ye yükseldiği belirtildi. Ocak–Mart 2022 periyodunda toplam 25 bin ton civarında poliüretan sistemleri satışı gerçekleştiren Kimpur’un satışlarında ihracat ve ihraç kayıtlı satışların hissesi yaklaşık olarak yüzde 27 olarak gerçekleşti.

Kimpur CEO’su Cavidan Karaca halka arz ile birlikte dağıtılabilir kârın yüzde 50’sini dağıtma siyasetlerinin devam edeceğini belirtirken şirketin yatırımlarıyla ilgili, “Düzce’de yeni bir üretim tesisi kurmak için projelendirmemizi tamamladık, yatırıma başladık. Toplam yatırım maliyeti 15 milyon doları aşacak olan Düzce yatırımının, bina inşaatı ve GES santrali için anlaşılan Pekintaş A.Ş. kümesi ile KDV dahil yaklaşık 9 milyon dolarlık bir muahede gerçekleştirdik.

Letonya’da ise 25 bin ton kapasiteli yatırımımızla Avrupa’daki varlığımızı güçlendirme amacımız doğrultusunda kıymetli bir adım attık. Protokol kapsamında ‘Adamantan SA’ firması ile iş birliğine gittik ve Letonya’da kurulan SIA Kimpur Europe isimli yeni şirketle paydaşlık gerçekleştirdik. %75 Kimpur iştiraki ile oluşan ve tescil süreçleri tamamlanan SIA Kimpur Europe, faaliyetlerine Kimpur bağlı paydaşlığı olarak devam etmektedir.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın