Koç Holding 2022’nin ilk çeyreğinde net kârını %218 artırdı

BLOOMBERG HT- ARAŞTIRMA

Koç Holding, 2022 yılının 1. çeyreğine dair finansallarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaştı.

Koç Holding 2022 yılının birinci çeyreğinde piyasa beklentilerinin hafif üzerinde 6 milyar 713 milyon TL net periyot kârı elde etti. Geçen yılın birebir devrine nazaran holding kârını yüzde 218 oranında artırdı. Geçen yılın birinci çeyreğinde 2 milyar 113 milyon TL olan net kâra, finans dalından 2 milyar 647 milyon TL, otomotivden 940 milyon TL, güçten 858 milyon TL, güçlü tüketimden 110 milyon TL ve öteki dallardan 44 milyon TL ek katkı sağlandı.

Holding, yılın birinci çeyreğinde geçen yıla nazaran (finans dalı faaliyet hasılatı dahil) 152 milyar 105 milyon TL gelir elde ederken, gelirini yıllık bazda yüzde 165 artırdı. Brüt kâr ise yüzde 141 artışla 33 milyar 275 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

Finans dalında yılın birinci çeyreğindeki müspet gelişmeler; vadesiz mevduat ve kişisel kredilerde süregelen pazar hissesi kazanımı, güçlü tahsilatlar ve çeyreksel düşük tahsili gecikmiş alacak girişleri ile desteklenen düşük kredi riski maliyeti, komite gelirlerinde genele yayılan düzgünleşme, güçlü yeni müşteri kazanımı ve içsel sermaye yaratımı ile desteklenen korunaklı sermaye tamponları oldu. Böylelikle, kesimin konsolide net kâra katkısı yıllık yüzde 439 artışla 3 milyar 250 milyon TL oldu.

Otomotivde, avantajlı eser dağılımı, ihracat mutabakatları ve masraf denetimi ve fiyatlama disiplini ile öne çıktı. Öbür taraftan iç pazar ve ihracat pazarlarındaki zayıflık olumsuz gelişmeler olarak not edildi. Buna nazaran, bölümün konsolide net kâra katkısı yıllık yüzde 77 artışla 2 milyar 204 milyon TL’ye çıktı.

Güç tarafında ise, iç talepte büyüme, eser marjlarındaki güçlü artış, stok kârı ve yüksek kapasite kullanımı olumlu, güç fiyatlarındaki ani artış ise olumsuz gelişme olarak birinci çeyrekte kayda girdi. Kesimin konsolide net kâra katkısı yıllık yüzde 296 artışla 568 milyon TL’ye yükseldi.

Bir cevap yazın