KOSGEB helal akreditasyon desteğini yükseltti

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB), Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilen kuruluşlardan alınacak dokümanlar için verdiği belgelendirme takviyesinin üst limitini 10 bin liraya çıkardı.

Helal belgelendirme alanında akreditasyon sistemine dayalı emniyetli bir kalite altyapısının kurulmasına yönelik yürütülen çalışmalar sonucunda, HAK ve HAK tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak dokümanlar, daha evvel KOSGEB İşletme Geliştirme Dayanak Programı Belgelendirme Takviyesi kapsamına alınmıştı.

Kelam konusu dayanak kapsamında KOSGEB tarafından belirlenen üst limit dahilinde yüzde 70 oranında takviye imkanı sağlanmıştı.

KOSGEB tarafından yapılan güncellemeyle İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC)/İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Helal Standartları kapsamında HAK’tan ve HAK tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak dokümanlar için dayanak üst limiti 2 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildi.

Kelam konusu takviye, hem HAK’tan akredite olmak isteyen uygunluk kıymetlendirme kuruluşlarının hem de HAK’tan akredite olmuş uygunluk kıymetlendirme kuruluşlarından doküman almak isteyen firmaların ödedikleri müracaat ile evrak inceleme, tetkik, kontrol, test ve evrak fiyatlarını kapsıyor.

Bir cevap yazın