Kripto piyasası yaralarını sarmaya çalışıyor

Hafta sonu sert satış dalgası yaşayan kripto varlık piyasası yaralarını sarmaya çalışıyor.

18 ayın en düşük düzeyini gören Bitcoin yeni haftanın birinci gününde tekrar 20 bin düzeyinin üzerini görürken, bu düzeyin etrafında tutunmaya çabalıyor. Ethereum da bin doların üzerinde seyrini devam ettirmeye çalışıyor.

ABD Merkez Bankası Fed’in 75 baz puan ile sıkılaştırmanın dozunu artırmasının akabinde kripto para piyasalarında başdöndürücü hareketler yaşanmıştı.

En büyük kripto para ünitesi Bitcoin Cumartesi günü yüzde 15’e yakın bedel kaybetti, akabinde Pazar günü yüzde 16 yükselişle kayıplarını telafi etti.

Bu yıl başta ABD olmak üzere denetim dışına çıkan enflasyona karşı merkez bankaları sert faiz artışlarını gündemine aldı. Global sıkılaştırma trendi riskli varlıklardan kaçışı tetiklerken Bitcoin’in bu yılki kayıpları yüzde 57’yi buldu.

Sert hareketler teminat davetlerine yol açarken kripto para platformları harikulâde tedbirlere başvuruyor.

Celcius ve Babel üzere merkezi kripto platformları hesapları dondurma kararı aldı. Merkezi olmayan finans platformları da iflas tehlikesine karşı teminatları kuvvetlendirmek için tedbirler alıyor.

Solana blokzincir platformu Solend’de büyük bir kullanıcının hesabına, tasfiye riskine karşı süreksiz olarak el konuldu.