Kripto piyasasının dikkat kesildiği Tether’den açıklama var

En büyük sabitkoin olan ve bir doların altında süreç görmeye başlayan Tether’den kripto piyasasında oluşan tasaları gidermek hedefiyle açıklama geldi.

Tether CTO’su (Chief Technology Officer) Paolo Ardoino Twitter’dan yaptığı açıklamada yatırımcıların koini 1 dolar karşılığında satmaya devam edebileceklerini belirtti. Sabit koin gün içinde 94,55 cent’e kadar gerilemiş ve sonrasında 99 doların çabucak altına yükselmişti.

Bu hareket öbür bir büyük sabit koin olan Terra’nın yaşadığı düşüş sonrası kripto para piyasasında tasalara neden olmuştu.

Kripto para üniteleri TerraUSD stablecoinin çöküşünün birçok tanınan dijital tokenda kaçışı tetiklemesi nedeniyle düşüşünü sürdürdü.

Bitcoin Aralık 2020’den bu yana en düşük düzey olan 27 bin doların altına geriledi. Ether yüzde 12’ye kadar düşerken Avalanche ve Solana birtakım kıymetli merkezi olmayan finans protokollerini destekleyen coinler de düşüş yaşadı.

Sanal paralar bir orta çift haneli güniçi yükseliş yaşasa da ralli daha sonra sona erdi. TerraUSD stabilcoin hala 1 dolarlık çıpanın altında bulunuyor. Buna bağlı token Luna da sert düşüyor.

Genel olarak kripto bölümü bu hafta ağır kayıplar yaşarken yatırımcı inancı kırılgan kalmayı sürdürüyor. Kripto piyasasında sabitoinler traderların tokenlar ortası geçiş yapmak üzere yatırımlarını park ettikleri anahtar pozisyonda bulunuyor. Birçok çeşidi bulunan sabitkoinler genelde 100 milyar doların üzerinde piyasa kıymetine sahip. Lakin geniş çaplı itimat kaybı bu dijital varlık ekosisteminin varoluşunu tehdit ediyor.

UST olarak bilinen TerraUSD algoritmik sabitkoin 30 sent ve 90 sent ortasında salınırken 08:18 prestijiyle 66 sent civarından süreç gördü. Bu coinin destekçileri dolar peg’inin ortadan kalkmasının akabinde 1,5 milyar dolar toplayarak koini destekledi.

Mudrex CEO’su Edul Patel “UST sabitkoininin çöküşü kripto piyasalarını büyük ölçüde etkiledi. Bitcoin geçmişteki düşüşlerde kısa müddette toparlasa da bu sefer daha fazla düşebilir” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın