Kripto piyasasının gündemindeki sabitkoin çakıldı

Kripto para piyasalarında sabitkoinlere yönelik telaş, TerraUSD’nin sert düşüşüyle canlandı.

TerraUSD’nin pahası 35 sente kadar geriledi.

Sabitkoinde yaşanan düşüşle birlikte piyasada hacimler de telaş kaynağı olmaya devam ediyor.

En büyük kripto Borsalarından Coinbase, ikinci çeyrekte birinci çeyreğe nazaran toplam süreç hacminde düşüş yaşanacağı iddiasında bulundu.

Şirketin payları birinci çeyrekte 1,17 milyar dolar hasılat ile beklentilerin altında kalması sonucu %16 geriledi. Hacimlerin düşüşünde Bitcoin’de yaşanan sert fiyat gerilemesi tesirli oluyor.

Bitcoin’de Kasım doruklarından yüzde 50 kayıp yaşanması sonucu bilhassa ferdî yatırımcıların beklemeye geçtiği görülüyor.

Oppenheimer & Co. Inc. Analisti Owen Lau’ya nazaran makroekonomik şartlarda sıkılaşma temasının hakim olması önümüzdeki periyotta kripto hacminin zayıf kalmasına yol açabilir.

Gökhan Şen Salı günü Sabah Raporu programında kripto varlık piyasasında çok konuşulan sabitkoin UST’deki düşüşü değerlendirmişti.

Şen, şunları tabir etti:

Bu varlıklar çok likit varlıklar ve bu paralarla başka varlıkları takas edebiliyorsun. Bu Terra’nın da kendi kullandığı bir parası var ismi “Luna”, diyelim ki Luna 50 ise 50 Luna eşittir 1 Terra, Terra eşittir dolar. Burada 1’in kırılmasını beklemezsin. Burada kripto para bilmek kâfi olmaz finans bilmek lazım. Gerilim arttığı vakit ben bu tarafta faiz yükseltirim, sen faiz yüksek olduğu için paranı takasa geçersin.

Benim de zati elimde likit varlıklar olduğunda ben de elimdekini bozarak pariteyi sağlarım lakin faiz piyasa tarafından kabul ediliyorsa ben yüzde 20 dolar faizi veriyorum gelin benim Lunamı alın dediğinde alınmıyorsa senin elinde hakikaten likit varlığın yokmuş demektir.

Bu çok önemli bir fonlama gerilimi demek piyasadaki ağır baskının sebeplerinden birisi bu daha da berbata gidebilir zira sıkılaşmaya yeni başladı. Daha 75 baz puan arttırdı 1’e çekti 2 tane daha yapacak likidite daha da kuruyabilir.

Bir cevap yazın