Kriptoda kan kaybı sürüyor

Kripto varlık piyasalarında birkaç gündür tesirli olan sabitkoin TerraUSD’ye ait tasaların yanında, beklentilerin üzerinde gelen ABD enflasyonunun risk iştahını da kaçırmasıyla birlikte başlayan kan kaybı sürüyor.

Bilgilerin açıklanmasının akabinde süratli bir formda 30 bin doların altına inen Bitcoin, tekrar bu düzeyin üzerine çıkmayı denediyse de tutunamadı ve 28 bin doların altını test etti. Böylece Bitcoin’de Ocak 2021’den bu yana en düşük düzey görüldü.

Bloomberg Opinion müellifi kripto yatırımcısı Aaron Brown, TerraUSD’nin (UST) çöküşünün tüm likidite protokollerindeki inancı olumsuz etkilediğini belirtti. Bu durum kripto varlık piyasasında itimadın kırılgan olmasına yol açan ögelerin başında geliyor.

Brown, “Eğer UST toparlanamazsa, tahminen Aave de toparlanamaz. Bu durum Bear Stern çöktüğünde, insanların dikkatini Lehman’ın çöküp çökmeyeceğine çevirmesine benziyor” yorumunu yaptı.

UST’nin gerisindeki vakıf 1,5 milyar dolarlık fonlama ararken, UST 20 sent ile 90 sent ortasında süreç gördü. Lakin dolar ile pariteye şimdi ulaşamadı.

UBS Kur ve Kripto Araştırma Müdürü James Malcolm, Bitcoin için 30 bin dolar bölgesinin bilhassa hassas bir bölge olduğunu, bu düzeyin madencilik iktisadının negatife döndüğü bir düzey olduğunu, bu düzeyin kırılması durumunda piyasaya daha az kripto satışı olacağını söyledi.

Bir cevap yazın