Küresel olarak 10 kişiden 8’i enflasyonda artış bekliyor

Ipsos, 7 ve 18 Nisan 2022 tarihleri ​​arasında Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya, Polonya, İspanya, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ipsos Online Panel sistemi aracılığıyla dünya çapında 11 ülkede “2022 Global Enflasyon Algısı Araştırması” yaptı.

Araştırma sonuçlarına nazaran, ABD, Avustralya ve Kanada olmak üzere yalnız üç ülkede halk, gelecek yıl ömür standartlarında iyileşe beklediğini söyledi. Geri kalan ülkelerde halk gelirleri konusunda karamsar. En karamsar olanlar ise Türk ve İngilizler. Her iki ülkede de 10 bireyden 6’sı harcanabilir gelirlerinde bir düşüş beklediklerini söyledi. Gelirlerinde düşüş bekleyenler Türkiye’de yüzde 63 olurken İngiltere’de yüzde 60 oldu.

“Bugünlerde finansala durumunuzu nasıl yönetiyorsunuz” sorusuna Türkiye’den her 10 şahıstan 7’si Avrupa genelinde ise 10 şahıstan 2’si finansal olarak zorlandığı cevabını verdi. Türkiye’de her 10 şahıstan 8’si son bir ay içinde alım gücünün azaldığını söyledi.

Fatura ödeme telaşı

11 ülkenin yedisinde çoğunluk, önümüzdeki altı ay içinde konut faturalarını ödeyebileceklerinden kaygı duyduklarını söyledi. Buna Türk halkının neredeyse dörtte üçü (yüzde 72) ve Polonya (yüzde 62), İngiltere (yüzde 60) ve İspanya’dan (yüzde 59) gelen her on bireyden altısı dahil. En çok fiyat artışı besin alışverişinde ve gaz ve elektrik üzere hizmetlerde görüldü.

Enflasyon ortak sorun

Global olarak 10 bireyden 8’i enflasyonun artacağı görüşünde. En fazla artışı Almanya, Türkiye ve Fransa yüzde 56 oranı ile beklerken, bu ülkeleri İngiltere yüzde 52 üzere oranla takip etti.

11 ülkede neredeyse her beş şahıstan dördü besin alışverişlerinin maliyetinin artmasını beklediğini söyledi. Besin fiyatlarındaki artışla ilgili tasalar en yüksek seviyede, neredeyse her on bireyden dokuzunun maliyetlerde bir artış beklediği ülke İngiltere oldu.

11 ülkede halkın dörtte üçünden fazlası elektrik faturalarında artış beklediğini beyan etti.

Birçok ülke için besin fiyatlarındaki artış, hanelerin hayat kaliteleri üzerinde en büyük tesire sahip olacak. ABD, Kanada, İtalya, Japonya, Avustralya, Polonya ve Türkiye için besin fiyatları en büyük etkiyi yatacak görüşü belirtilirken geriye kalan İngiltere, İtalya, Almanya ve İspanya en büyük tesirin elektrik faturalarında yaşanacağını söyledi.