Küresel piyasalar ABD enflasyonuna odaklandı

Çin’de Kovid olaylarında düzgünleşme görülmesinin akabinde Asya pay senetleri ve Amerikan pay vadelileri bugün ralli yapıyor. Asya’da yükselişlere Çin CSI 300 endeksi yüzde 2’lik oranla öncülük ediyor. Hong Kong Hang Seng de yüzde 2’ye yakın artıda.

Dalgalı geçen Salı günkü seansı yüzde 0,25 artıda kapatan S&P 500’de vadeliler yükseliyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 gerilese de 1.253 ile 2020 tepelerine yakın.

Global piyasalar dikkatler ABD enflasyonunda

Bloomberg anketine katılan 51 ekonomistin medyan beklentisi Nisan’da ABD’de yıllık tüketici fiyat artışının yüzde 8,1’e gerileyeceği istikametinde.

Mart ayında TÜFE yüzde 8,5 artışla son 40 yılın en yüksek düzeyinde gerçekleşmişti. TÜFE’de beklenen yavaşlamada güçlü tüketim mallarında yaşanan istikrarlı fiyat düşüşlerinin tesirli olması bekleniyor.

Öbür taraftan Çin’de ekonomik aktivitenin yavaşlamasına paralel güç fiyatlarının doruğundan düşmesi de ABD TÜFE’deki mümkün gerilemeyi açıklayabilir.

Bloomberg Economics Analisti Anna Wong nisan TÜFE verisinin Fed’e neşelenmek için bir sebep olabileceğini, buna rağmen Fed’in önümüzdeki iki toplantıda faizin 50 baz puanlık adımlarla artırılmasını beklediklerini söyledi.

Fed üyelerinden son iletiler

Fed üyeleri, lider Jerome Powell’ın gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımı yapılabileceği sinyalini desteklemeye devam ediyor.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic önümüzdeki iki toplantıda 50’şer baz puanlık faiz artışı görmeyi istediğini söyledi. Bostic Fed’in gelecekte ipotek teminatlı menkul değer satışı yapmaya açık olması gerekliliğini de kaydetti.

Christopher Waller ise faiz artış sürecinin Volcker anı olmadığını, iktisadın bu artışlara dayanabileceğini bildirdi. Cleveland Fed Lideri Loretta Mester de iki toplantıda 50’şer baz puan faiz artırımı telaffuzuna takviye verdi. Mester tekrar de enflasyonun yüksek kalması durumunda 75 baz puanlık artışa açık kapı bıraktı. Bu ortada Lisa Cook, ABD Senatosu oylamasının akabinde Fed’de birinci siyah bayan üye oldu. Cook’un üyeliği, Senato’da beraberlikle biten oylamanın akabinde ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris’in oyuyla onaylandı.

Bir cevap yazın