Küresel piyasalarda büyüme endişeleri

Sıkılaşma trendinin yol açtığı büyüme kaygıları Asya pay senetlerine kayıp olarak yansıyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi sekizinci gün üst üste gerileyerek Şubat 2020’den bu yana en uzun düşüş serisini kaydetti.

Japon Nikkei 225 yüzde 1, Güney Kore Kospi yüzde 2’nin üzerinde kayıp yaşadı. Hong Kong ve Çin endeksleri ise olumlu ayrışıyor.

S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri yeni haftanın birinci süreçlerinde sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 0,6 yükseldi.

ABD piyasaları Juneteenth tatili sebebiyle kapalı olacak. Büyüme kaygıları emtia piyasasını da vurdu. Cuma günü yüzde 7 kayıp yaşayan ABD ham petrolü yüzde 0,4 düşüşle 109 dolardan alıcı buluyor.

Demir cevherinde talep kaygılarıyla yüzde 7 düşüş yaşanıyor. Singapur’da süreç gören demir cevheri vadelileri 120 doların altına geriledi. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,3 gerileyerek 1.258 puana düştü.

Fed ve Avrupa Merkez Bankası cephesinden yeni mesajlar

Hafta sonu Fed ve AMB üyelerinden geçtiğimiz hafta gelen adımları güçlendiren iletiler geldi. Fed Üyesi Christopher Waller, bilgilerin beklediği üzere gelmesi durumunda Temmuz ayında bir 75 baz puanlık faiz artışını daha destekleyeceğini belirtti. Cumartesi günü ABD’nin Dallas kentindeki bir konferansta konuşan Waller “Enflasyona neyin yol açtığıyla ilgilenmiyorum. Enflasyon çok yüksek ve bizim vazifemiz enflasyonu düşürmek” sözlerini kullandı. Waller resesyon korkusunu “bir kesim abartılı bulduğunu” söyledi.

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester ise enflasyonla gayret sürecinde resesyon riskinin geçmişe nazaran arttığını vurguladı. CBS televizyonuna konuşan Mester enflasyonun yüzde 2 gayesine dönmesinin yıllar alabileceğini belirtti.

Fed Lideri Jerome Powell bu Çarşamba ve Perşembe günleri ABD Kongresi’nde yarıyıl sunumlarını gerçekleştirecek.

AMB cephesinde ise tahvil piyasasındaki paniği yatıştırmaya yönelik açıklamalar gözleniyor. AMB İdare Kurulu Üyesi Olli Rehn bankanın para siyasetinin 19 üye ülkeye eşit bir biçimde yayılması için uğraş söyerdiğini belirtti.

Rehn Cumartesi günü bir panelde “Para siyaseti transfer sisteminde farklılaşmayı denetim altına almak istiyoruz” açıklamasını yaptı. AMB Lideri Christine Lagarde bugün Avrupa Parlamentosu’nda soruları yanıtlayacak.