Küresel piyasalarda iştah düşük

Wall Street endeksleri haftanın birinci süreç gününde Fed’in faizleri ne kadar artıtacağı ve enflasyonu dizginlemede ne kadar başarılı olabileceği, Ukrayna’daki savaş ve Çin’deki Kovid kısıtlamaları konusundaki tasalarla sert düştü.

Sırasıyla yüzde 3,20 ve yüzde 3,98 düşen S&P 500 ve Nasdaq 100 endekslerinde yeni günün birinci vadeli süreçleri artıda.

Lakin Asya’da Japon Nikkei 225 ve Hong Kong Hang Seng ekside. Çin CSI 300 hafif artışla olumlu ayrışıyor. Çin’deki toparlanma MSCI Asya Pasifik Endeksi’nin bir orta yüzde 2’ye ulaşan günlük kayıplarını kısmen de olsa telafi etmesini sağladı. Avrupa vadeli endeksleri de düşüyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi haftaya başladığı yüzde 3,14 düzeylerinden yüzde 3,03’lere inmiş durumda. Bloomberg Dolar Endeksi dünkü yüzde 0,34’lük yükselişin akabinde bu sabah hafif ekside olsa da 2020’den bu yana gördüğü en yüksek düzeye yakın.

Riski enstrümanlardan kaçışla birlikte Bitcoin bir orta Temmuz 2021’den bu yana birinci kere 30 bin doların altına indi ve Kasım tepesinden bu yana yaşadığı kaybı yaklaşık yüzde 55’e taşıdı. Petrol fiyatları ekonomik tasaların yanı sıra AB’nin Rus petrolüne yönelik kimi yaptırım tekliflerinde yumuşaması ile 101 dolara yanlışsız geriledi.

Fed’den likidite uyarısı

ABD Merkez Bankası Fed Ukrayna savaşı, mali sıkılaştırma ve yüksek enflasyon kaynaklı risklere işaret ederek finansal piyasalarda likidite şartlarının bozulabileceği ihtarında bulundu.

Finansal İstikrar Raporu’nu yayımlayan Fed, “Bazı hesaplamalara nazaran, yakın vakitte ihraç edilmiş ABD nakit Hazine menkul değerleri ve pay senedi endeksi vadeli süreçleri piyasalarında piyasa likiditesi 2021 sonundan bu yana düşüş gösterdi” değerlendirmesini yaptı.

“Geçmiş periyotlardaki kadar çok olmasa da likidite şartlarında oluşabilecek ani ve kıymetli bir bozulma riski yüksek görünüyor” denilen raporda, “Buna ek olarak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana, petrol vadeli süreç piyasalarında likidite vakit zaman biraz gerilirken, etkilenen öteki kimi emtia piyasaları dikkate bedel bir fonksiyon bozukluğuna maruz kaldı” sözleri yer aldı.

Rapor ile birlikte bir açıklama yayımlayan Fed Guvernörü Lael Brainard savaşın “emtia piyasasında büyük fiyat hareketlerine ve teminat tamamlama davetlerine yol açtığını” söyledi ve büyük finansal kurumlara bulaşma riskinin altını çizdi.

Buna ek olarak raporda, “ABD’de tırmanan enflasyon ve yükselen faizler, daha genel olarak yurt içi ekonomik aktiviteyi, varlık fiyatlarını, kredi kalitesini ve finansal şartları olumsuz etkileyebilir” denildi. Ayrıyeten, yüksek değerlemeler göz önüne alındığında “şoklara karşı bilhassa hassas olabileceği” belirtilen ABD konut fiyatları da gündeme getirildi.

Bir cevap yazın