Kuzey İrlanda’da seçimleri İngiltere’den ayrılığı savunan Sinn Fein kazandı

Kuzey İrlanda’daki parlamento seçimlerini, İngiltere’den ayrılıp İrlanda Cumhuriyeti ile birleşmeyi savunan Sinn Fein kazandı.

İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (İRA) siyasi kanadı olduğu bedellendirilen Sinn Fein, parlamentoda 27 sandalyeye elde ederken, aksi görüşteki Demokratik Birlik Partisi (DUP) 24’te kaldı.

Hem Protestanlar hem Katoliklerden oluşan İttifak Partisi 17, öteki bir birlik yanlısı parti olan Ulster Birlikçi Parti (UUP) 9 ve Toplumsal Demokrat ve Personel Partisi de (SDLP) 7 sandalye kazandı.

Bu sonuçla bölgenin 100 yıllık tarihinde birinci defa İrlanda milliyetçisi bir parti, seçimde birinci sırayı alarak Başbakan çıkarma talihini elde etti. Fakat Kuzey İrlanda’ya özel yetki paylaşımı muahedesine nazaran, birinci ve ikinci partilerin bölgeyi birlikte yönetmesi gerekiyor.

DUP, Sinn Fein’in Kuzey İrlanda’daki önderi Michelle O’Neill’in başbakan olması durumunda başbakan yardımcılığı için rastgele bir isim önermeyeceğini bildirdi. Bu türlü bir durumda bölgede rastgele bir hükümet kurulması mümkün olmayacak.

Bir cevap yazın