Londra’da alüminyum stokları dibe vurdu

Londra Metal Borsası depolarındaki alüminyum ölçüsünün rekor düşük düzeylere gerilediği kaydedilirken tedarik dertlerine dair ortaya çıkan son gelişmelere karşın bu durumun metal piyasaları üzerindeki düşüş trendini kırmaya kâfi olmadığı belirtiliyor.

LME kontratlı alüminyum stoklarının yüzde 9,7 azalarak 260 bin 275 tona gerilemesiyle 2000’deki rekor düşük düzey kırılmış oldu. Stokları bu yıl yüzde 63 gerileyerek yıllık bazda rekor bir gerilemeye gerçek ilerlerken bir dizi tedarikteki kısıntı, piyasayı derinleşen bir açığa itiyor.

Alüminyum fiyatları eriyen stoklara karşın sene başında elde ettiği karları geri verdi ve yatırımcıların dikkatlerinin talebe ait riskler üzerinde kalmaya devam ettiğine işaret etti.

Metal piyasalarındaki atmosfer, devam eden sıkı arza ait telaşların yerini global iktisadın durumuna ait tasalara bırakmasıyla ve Kovid-19 kısıtlamalarının en büyük metal tüketicisi olan Çin’deki talebi vuracağı beklentisitle son birkaç hafta içinde çarpıcı bir biçimde değişti. Alüminyum, Mart ayında rekor düzeyden yüzde 33 düşerek daha evvel elde ettiği yararları geri verdi.

“Alüminyumda hızşıı bir ralli olmuştu, artık hayli güçlü bir düzeltmeye şahit oluyoruz” diyen Sucden Financial Araştırma Lideri Geordie Wilkes, “Talep görünümü global çapta hala zayıf, lakin arz riski hala epey belirgin” değerlendirmesinde bulundu.