LUNA Arzı, 4 Günde 30 Kattan Fazla Arttı

CoinGecko tarafından sağlanan bilgilere nazaran LUNA arzı, UST’nin sabitliğini kaybetmesiyle yalnızca 4 günde 30 kattan fazla artarak 346 milyondan 12 milyara yükseldi.

Terra ağının mahallî tokenı LUNA’nın arzı, UST stablecoinin sabitliğini kaybederek 0.20 dolara kadar gerilemesinin akabinde 30 kattan fazla arttı. LUNA arzı 346 milyondan 12 milyara yükseldi. Arzın LUNA fiyatı üzerinde oluşturduğu aşağı taraflı baskı LUNA’yı 0.02 dolara kadar itti. Bu büyük arz artışı, %99 düşen Luna’nın fiyatındaki düşüşü hızlandırdı. LUNA’nın fiyatı düşmeye devam ederse, arzı da artmaya devam edecek.

LUNA ile UST Ortasında Nasıl Bir Bağlantı Var?

LUNA ile UST ortasındaki düzenek şu formda açıklanabilir: UST’nin fiyatı bir doların üzerine çıkarsa, 1 dolarlık Luna yakılır ve 1 UST karşılığında kullanılır. Başka taraftan UST’nin fiyatı bir doların altına düşerse, 1 UST 1 dolar kıymetinde LUNA ile değiştirilir.

Bilindiği üzere şu anda UST’nin kıymeti 1 doların çok altında. Bu yüzden UST sahipleri piyasada satmak yerine, bu mekanizmayı kullanarak LUNA aracılığıyla nakit çekmeye çalışıyor. Münasebetiyle yakılan UST ölçüsüne karşılık olarak daha fazla LUNA basılıyor.

Üstte bahsedildiği üzere, LUNA’nın fiyatının düşmesi durumu daha da berbatlaştırıyor. Şayet LUNA’nın fiyatı 100 dolar olsaydı, 1 UST’yi 1 dolar pahasındaki Luna için kullandığınızda sadece 0.01 LUNA edilirdi. Ki bu da LUNA’nın arzını çok fazla artırmazdı.

Bir cevap yazın