Marina Abramovic İlk NFT’sini Yayınlamaya Çok Yakın

Efsanevi performans sanatkarı Marina Abramović, The Hero’nun NFT’si ile dala adım atıyor.

Sanat platformu CIRCA Tezos blok zinciri (diğer blok zincirlerine nazaran güç açısından daha verimli bir alternatif) aracılığıyla sunacağı ve Temmuz 2022’den itibaren Abramović’in The Hero (2001) sinemasından yayınlanmamış malzemelerin olacağı bir koleksiyon yayınlayacak. Bu kullanılmayan malzemeden çıkarılan NFT’lerin dağılımı, .JPG olarak tek kareler yahut .GIF olarak çoklu kareler halinde olacak. Fakat bundan daha dikkat alımlı olgu CIRCA’nın yapıtı milletlerarası görüntü reklam panolarında sunması ve çarpıcı yapıtı dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere ulaştırma projesi.

Abramović’in The Hero’su, ebeveynlerinin birinci tanışma öyküsünden ilham alan görüntü tabanlı bir performans kesimi. 2. Dünya Savaşı sırasında babası ön saflarda savaşıyor ve annesi onlara tıbbi yardım sağlıyordu. Annesi daha sonra tifüse kurban gitti ve ormanda bilinçsizce yaralandı, sonunda babası onu keşfetti. Onu düzgünleştirmek için yakındaki bir köye taşıdı.

Abramović’in daha evvel NFT’ ortamında şu anda pahalı bir şey görmediğini belirtmesine ve topluluğu içindeki mali pahaya çok odaklanmanın altını çizmesine karşın, The Hero’yu NFT olarak yaratması şaşırtan geldi.