Modoko/Çalışkan: Vatandaşımız ağır işlerde çalışmak istemiyor

Kısa mühlet evvel MDF ve suntaya gelen ihracat yasağının bölüme katkısına ait, uygulama yeni olduğu için bir şey söylemenin erken olduğunu belirten Modoko İdare Konseyi Lideri Koray Çalışkan, Türkiye’de ölçek ve çalışan sorunu olduğunu lisana getirdi.

Katıldığı Bloomberg HT yayınında, mobilyanın tüketici fiyatlarında en çok artan ikinci eserken sekizinci sıralara gerilediğini lisana getiren Çalışkan, “Fiyatların biraz daha makul düzeyde artacağını düşünüyoruz. Mobilyada ihracatta artış var fakat iç pazardaki hareketlilik azaldı. Yüzde 15 üzere bir daralmadan kelam edebiliriz” dedi.

Savaşla birlikte bilhassa Rusya’nın talepleri Türkiye’ye yönlendirmesi ile ihracatta hoş gelişmeler yaşandığını aktaran Çalışkan, “Ancak bizde katiyetle bir ölçek ve çalışan sorunu var. Biz Türkler ağır işlerde çalışmak istemiyoruz. Bu türlü olunca bizler fabrikalarda çalışacak işçi bulamıyoruz. Ben Dubai’ye gittiğimde otomobilin sürücüsü Pakistanlı idi, yedi yıldır çalıştığı halde vatandaşlık da alamamıştı. Bizde de o denli yurtdışından planlamak lazım” görüşünü savundu.

Her bölümün kendine has sıkıntılarının tahlili için kesim temsilcilerinin de içinde yer aldığı kurullar kurulması gerektiğini lisana getiren Çalışkan, ülkede önemli bir ölçek ve kapasite sorunu olduğunu da belirtti. Çalışan, “Almanya’da 10 mobilya şirketi var bizdeki 40 şirket kadar üretim yapıyor. Bizde iki-üç kişinin kurduğu firmalar var. Bunlar için mutlaka düzenleme gerekiyor.” diye konuştu.

Bir cevap yazın