MÜSİAD Başkanı Asmalı: Fiyat geçerlilik süresi bir haftaya kadar düştü

İktisadi hayatta önemli bir hareket olduğunu lisana getiren Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Lideri Mahmut Asmalı, enflasyon cephesinde biraz sorun olduğunu söyledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Asmalı, besin ve savaş kaynaklı enflasyonun tüm dünyanın sorunu olduğunu belirterek, “Enflasyonda bir ölçü yükselme olabileceğini düşünüyoruz lakin kısa müddet sonra yavaşlama ve düşme kaydedilir diye bekliyoruz” dedi.

Fiyatlama yapma konusunda eskiye oranla daha rahat olduklarını söz eden Asmalı, “Doların 18,5 liraya kadar yükseldiği periyotta hiç fiyatlama yapamıyorduk. Artık dolar çok daha stabil. O nedenle fiyatlamayı da çok daha rahat yapıyoruz. Lakin artık de fiyatlarda opsiyonlama 30-40 günlük müddetlerden çok aşağı çekildi. Fiyatlarda geçerlilik müddeti dediğimiz şey aşağılara çekildi. Şu anda azamî 15 günlere çıkmış durumda. Hatta bir haftalık opsiyon tanınıyor.” diye konuştu.

“Ücret artışı tahlil değil”

Taban fiyata, enflasyonun üstünde bir artırım yapıldığını lisana getiren Asmalı, fiyatlar arttıkça fiyatları yükseltmenin enflasyonu daha da üst çekeceğini lisana getirerek, ücretlinin de mağdur edilmemesi gerektiğini, öteki bir toplumsal yol bulunması gerektiğini lisana getirdi.

Minimum fiyatın İstanbul ya da Ankara üzere büyük vilayetlerde cazip olmayabileceğini belirten Asmalı, “Ama Anadolu’da bu fiyatla daha rahat yaşanabilir. Lakin buradaki işler de tercih edilmiyor. İhracatın bu kadar geliştiği ortamda, işsizliğin bu kadar olmaması gerekiyor. İşsizliğin daha geri gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.” değrelendirmesinde bulundu.

“Türkiye’de iş beğenmeme üzere bir durum var”

Asmalı, Türkiye’de çalışmak isteyen herkese iş olduğunu aktararak, “Bizim üyelerimizden gelen duyumlarınız var. Çok eleman arayan lakin bulamayan var. Maalesef Türkiye’de iş beğenmeme üzere bir durum var. Emek ağır işlerde çalışmak istenmiyor. Beşerler ağır işlerde, emek ağır işlerde çalışmak istemiyor. Çalışsa da verimli olmuyor. Yabancı asıllı emekçiler bu işlerde daha fazla çalışıyor” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın