Nebati: Konutta astronomik fiyat artışı yapanlara göz yummayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Finansal Kurumlar Birliği 10. Olağan Genel Konsey toplantısında konuştu. Nebati iktisada dair genel değerlendirmesinde “Veriler büyümenin 2022 yılının birinci çeyreğinde yıllık olarak yüzde 6-7 ortasında gerçekleşeceğine işaret ediyor” sözünü kullandı.

Enflasyonla gayret kapsamında paydaşlarıyla çalışmaları yürüttüğünü kaydeden Nebati “enflasyonla uğraşımız topyekun olduğumuz sürece muvaffakiyete ulaşacaktır. Fahiş fiyat, fiyat manipülasyonu ve stokçuluğa asla müsaade vermiyor ve gereken tüm tedbirleri almaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte halkımızın alım gücünü eskisinin de üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“Astronomik fiyat artışı yapanlara göz yummayacağız”

Konut bölümüne yönelik açıklanan paketlerle ilili olarak Nebati “Hem konut arzını artırıyoruz, hem de vatandaşın uygun finansmanla konut sahibi olmasını sağlıyoruz.” dedi. Nebati bu adımı astronomik fiyat artışlarıyla suistimal etmeye çalışanlara göz yummayacaklarını kaydetti.

Bakan hususa dair “Paket açıklanmadan evvel tüm bilgileri aldık. İnternet üzerinden kişiseller dahil olmak üzere satış fiyatları, ilanlar tek tek tespit edildi. Konutla ilgili paketin açıklanmasının sonraki günü alışılmamış süreç yapanların tamamı tespit edildi.” tabirlerini kullandı.