Pekin’de kapanma telaşı

Çin’in başşehri Pekin’de toplumsal medyada salgın nedeniyle kapanma olacağı haberleri halkın marketlere akın etmesine ve reyonların süratle boşlamasına yol açtı. Yetkililer kapanma olacağını yalanladı.

Perşembe günü toplumsal medyanın gündeminde Pekin’e sokağa çıkma yasağı geleceğine dair söylentiler yaygınlaştı.

Pekin belediye idaresi sözcüsü Xu Hejian perşembe günü düzenlediği basın toplantısında , “Pekin’in kapanacağı yahut “sessiz bir döneme” girileceği istikametindeki spekülasyonlar söylentilerden ibaret. Kentin yaklaşık 20 milyon sakininin besin tedariki konusunda gergin olmasına gerek yok ve teslimatlar durdurulmuyor. Yiyecek stoklamaya ve sakinlerin endişelenmesine gerek yok. Kentin işleyişi etkilenmeyecek.” dedi.

Son haftalarda artan pandemiye ait kısıtlamaların akabinde Çin toplumsal medyasında çıkan söylentiler Pekin’in de Şanghay üzere bir kapanmaya tabi olabileceği doğrultusundaydı. Perşembe öğlenden sonra, raflardaki taze sebzelerin ve öbür temel besin hususlarının boşaltıldığı marketlerde süratle kuyruklar oluşmaya başladı.

Çevrimiçi market uygulamalarındaki teslimat mühletleri de birkaç saate uzadı.

Çin’in katı sıfır hadise siyaseti gereği tüm müspet hadiseler ve yakın temasları hükümetin karantina sitelerinde izole ediliyor. Kelam konusu siyaset, dünyanın geri kalanı Covid ile yaşayıp dışa açılırken ülkeyi giderek daha fazla izole etmeye zorluyor.

Bir cevap yazın