Petrolde düşüş sürüyor

Petrolde haftanın birinci süreç gününde görülen düşüş, yeni süreç gününde hızlanarak tesirini sürdürüyor.

ABD ham petrolü ve Brent petrolde yüzde 1’i aşan düşüş kaydedildi.

Petrol piyasaları üzerinde bilhassa Rus petrolüne ait AB’nin ambargo planında yumuşamaya gittiği istikametindeki haber akışı tesirli oldu.

Avrupa Birliği’nin iç tartışmaların akabinde Rus petrolüne uygulanacak yaptırımları hafifletmesi beklenirken Moskova’nın petrol ihracatını global çapta aksatmayı amaçlayan kritik bir maddeyi müdafaayı hedeflediği belirtiliyor.

Bloomberg’in haberine nazaran birlik, Rus petrolünü taşıyacak gemilere sigorta hizmeti verilmesini engelleyerek birlik bünyesinde bulunan gemilerin Rus petrolünü üçüncü ülkelere taşımasını engellemeyi hedefliyor.

G7 ülkeleri ortasındaki görüşmelere nazaran dünyanın en büyük gemi nakliyatı filolarına sahip ülkelerden olan Yunanistan bu unsurun AB’nin altıncı yaptırım paketinden çıkarılması konusunda ısrarcı oldu.

Avrupa’nın Rus petrolünü taşımasının yasaklamasının Rusya’nın en kıymetli rezerv para kaynaklarından olan petrol ihracatına önemli biçimde ziyan vereceği iddia ediliyor.

AB-Macaristan görüşmelerinde kısmi ilerleme

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketiyle ilgili yaptığı görüşmede kısmi ilerleme sağlandığını duyurdu.

Szijjarto, Budapeşte’de gerçekleşen Orban-von der Leyen görüşmesi sonrası Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, görüşmede, Rusya’dan petrol alınmasını da yasaklamayı planlayan AB Komitesinin yeni yaptırım paketinin ele alındığını söyledi.

Bakan Szijjarto, “AB Komitesi Lideri ile Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketiyle ilgili Budapeşte’de gerçekleştirilen görüşmede kısmi ve küçük bir ilerleme sağlandı.” dedi.

Yeni yaptırım paketinin şimdiki haliyle kabul edilmesi halinde ülkesinin güç güvenliğinin önemli ziyan göreceğini söz eden Szijjarto, AB Komitesinin yeni yaptırım tasarısını şimdiki haliyle kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Bir cevap yazın