Petrolde sert düşüşün ardından denge arayışı

Petrol Cuma günü Fed’in mali sıkılaşma adımlarının resesyona neden olacağı beklentilerinin tesiriyle sert gerilerken, yeni haftanın birinci süreç gününde yatay bir seyir izledi.

Cuma günü yüzde 7’ye varan düşüşle Nisan başından bu yana en sert gerilemeyi gösteren ABD ham petrolünde süreçler 109 doların üzerinden geçti. Brent petrol ise 113 doların çabucak altında.

ABD’de resesyon fiyatlamaları petrol piyasası üzerinde de tesirli olurken, hafta sonu ABD Güç Bakanı Jennifer Granholm’ün açıklamaları izlendi. Bakan Granholm, talepte üst taraflı ivmenin devam etmesini beklediklerini söyleyerek, şoförleri akaryakıt fiyatlarında yüksek düzeylerin sürmesinin muhtemel olduğu konusunda uyardı. Granholm, akaryakıt ile ilgili beklentilerin tümüyle dünyadaki gelişmelere bağlı olduğuna da işaret etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise, enflasyonla ilgili optimist iletiler verirken, ABD Lideri Joe Biden’ın resesyon ile ilgili görüşlerini de destekledi.

ABC’ye konuşan Yellen, ABD’de enflasyonun kabul edilemez biçimde yüksek olduğunu, bunun kısmen Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklandığını söyledi. ABD’de enflasyonun mahallî değil global gelişmelerden etkilendiğini vurgulayan Yellen, önümüzdeki aylarda enflasyonun suratının düşeceğini tabir etti.

Yellen, ekonomik aktiviteye ait olarak tüketici harcamalarının güçlü kalmaya devam ettiğini, ülked resesyonun kaçınılmaz olmadığını belirtti.