Portföy yönetim şirketlerinin yönettiği fon büyüklüğü 747 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), portföy idare şirketlerinin 2022 yılı Mart ayı bilgilerini açıkladı. Datalar, portföy idare dalı tarafından yönetilen fonların, son bir yılda güçlü bir biçimde büyüdüğünü ortaya koydu. TSPB bilgilerine nazaran, portföy idare şirketleri tarafından yönetilen portföy, bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 86 artarak 747 milyar liraya çıktı. Yüzde 88’ini yatırım fonları ve emeklilik fonları üzere kolektif yatırım araçlarının oluşturduğu ve portföy idare şirketleri tarafından yönetilen portföyde, en süratli büyüme yatırım fonlarında yaşandı. Türkiye’de 2022 Mart ayı sonu itibariyle 51 portföy idare şirketi kolektif yahut ferdî portföy yönetiyor.

Yatırım fonları 378 milyar TL büyüklüğe ulaştı

Bu yılın birinci çeyreği prestijiyle portföy idaresi kesiminde 48 şirket yatırım fonu yönetiyor. Mart 2022 prestijiyle kelam konusu portföy idare şirketleri tarafından yönetilen; menkul değer, gayrimenkul, teşebbüs sermayesi, Borsa ve hür fonlardan oluşan yatırım fonu sayısı 1.064’e çıktı. TSPB’nin portföy idare şirketlerinden derleyerek oluşturduğu bölüm bilgilerine nazaran, 2021 yılı Mart sonunda 182 milyar lira olan portföy idare dalı tarafından yönetilen yatırım fonlarının portföyü, bir yılda yüzde 107 oranında artarak 378 milyar liraya ulaştı. Yatırım fonlarındaki büyümede, yüklü olarak hür yatırım fonlarındaki artış tesirli oldu.

Merkezi Kayıt Kuruluşu bilgilerine nazaran, yatırım fonu yatırımcı sayısı ise 2021 yılı Mart sonuna kıyasla 97 bin kişi artarak bu yılın birinci çeyreğinde 3,2 milyonu aştı. Yatırım fonu portföy büyüklüğünün yüzde 61’ini ferdi yatırımcılar oluşturuyor.

Emeklilik yatırım fonları bir yılda yüzde 62 büyüdü

Menkul değer yatırım fonlarına nazaran düşük kalsa da emeklilik yatırım fonları da son bir yılda süratli büyüme sağladı. TSPB’nin portföy idare şirketlerinden derlediği dal datalarına nazaran, emeklilik yatırım fonları, son bir yılda yüzde 62 oranında büyüdü. 2021 yılı Mart sonunda 171 milyar lira olan emeklilik yatırım fonlarının portföyü, 2022 yılı Mart sonunda 277 milyar liraya çıktı.

Ferdî portföy büyüklüğü 47 milyar lirayı aştı

Portföy idare şirketleri tarafından yönetilen kişi ve kurumlara özel portföylerde yaşanan büyüme son bir yılda hızlanarak sürdü. TSPB datalarına nazaran, 2021 yılı Mart sonunda 47.2 milyar lira olan ferdi portföy büyüklüğü, son bir yılda yüzde 92,6 oranında artarak 90.9 milyar liraya çıktı. TSPB bilgilerine nazaran bu yılın birinci çeyreği itibariyle, 14 yatırım iştirakinin portföyü, portföy idare şirketleri tarafından yönetiliyor. 2021 yılı Mart sonu itibariyle 818 milyon lira olan yatırım iştiraki portföyü, bir yılda yüzde 15 artarak 940 milyon lira oldu.