Putin: Yaptırımlar kapsamlı küresel bir krizi tetikliyor

Putin, hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, ülke iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın güçlü dış şartlar ışığında çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Putin, “Küresel zorluklar ve Batılı ülkelerin yaptırım baskısından bahsediyorum. Bu yaptırımlar kapsamlı bir global krizi tetikliyor. Dar bakış açısına, siyasi ihtiraslara ve Rusya fobisine sahip bu yaptırımların mimarları, kendi ulusal çıkarlarına ve ekonomilerine ziyan veriyor.” tabirlerini kullandı.

Putin, Avrupa’daki enflasyonun sert bir biçimde yükseldiğine işaret ederek, “Bazı ülkelerde yıllık bazda yüzde 20’ye ulaştı. Yaptırım takıntısının devam etmesi, Avrupa Birliği ve vatandaşlarının yan ısıra halihazırda kıtlık riskiyle karşı karşıya olan fakir ülkeler için çok çetin ve şiddetli sonuçlara yol açacaktır.” dedi.

Vatandaşların birikimleri azalıyor

Kelam konusu durumun ana sorumlusu olarak Batılı ülkelere dikkati çeken Putin, “Bu durumun suçlusunun büsbütün, global hakimiyetlerini sürdürmek için dünyanın geri kalanını feda etmeye hazır olan Batılı ülke seçkinlerinde olduğunu vurguluyorum.” tabirini kullandı.

Bu yıl tarım bölümünde uygun bir hasat beklediklerini belirten Putin, “87 milyon tonu buğday olmak üzere 130 milyon tahıl hasadına ulaşılabilir. Bu da Rusya tarihindeki en yüksek sayı olacak. Bu durum, hem Rusya’nın iç talebini karşılamasına hem de global ortaklarımıza tedarikimizi artırmamıza müsaade edecek.” dedi.

Putin, Rus ekonomisindeki iç talebin geçen yılın gerisinde kaldığını aktararak, “Ayrıca, şirketlerin ve vatandaşların hesaplarındaki fonlar da azalıyor. Bunların iktisadın gidişatı için olumsuz tesir yarattığı açıktır ve bu cins risklerin de azaltılması gerekiyor.” diye konuştu.

Bir cevap yazın