Rekabet Kurumu bilişim sektöründeki 7 teşebbüse soruşturma açtı

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran, bilişim ve irtibat teknolojileri kesiminde faaliyet gösteren 7 teşebbüsün, işgücü piyasasında centilmenlik muahedeleri yapmak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Muahede, Uyumlu Hareket ve Kararlar” unsurunu ihlal ettiği tezi üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, doküman ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Şurası, bulguları önemli ve kâfi bularak, Etiya Bilgi Teknolojileri Yazılım Sanayi ve Ticaret AŞ, Pia Bilişim Hizmetleri AŞ, İnnova Bilişim Tahlilleri AŞ, NETAŞ Telekomünikasyon AŞ, MAGİS Teknoloji AŞ, Kafein Yazılım Hizmetleri Tic. AŞ ve RDC Partner Bilişim Danışmanlık ve Teknoloji Hizmetleri AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Duyuruda, kelam konusu kararın bilgilendirme içerikli olduğu ve hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları yahut kalacakları formunda yorumlanamayacağı belirtildi.

Bir cevap yazın