Romanya’dan finansal krizden bu yana en büyük faiz artışı

Enflasyonla çaba eden emsallerine yetişmeye çalışan Romanya Merkez Bankası siyaset faizini beklentilerin üzerinde 100 baz puan artırarak 4,75’e yükseltti.

Banka böylelikle 2008 finansal krizinden bu yana en büyük artışını gerçekleştirdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin büyük kısmının beklentisi 75 baz puandı.

Romanya son 20 yılın en yüksek enflasyonunu denetim altına almak maksadıyla faizleri kademeli biçimde artırırken ekonomik büyümeyle ilgili tasalar nedeniyle komşu ülkelerinin uyguladığı çok faiz artışlarından kaçınmaya çalışıyordu.

Bölge ülkelerinden Çek Cumhuriyeti Haziran ayında 125 baz puanlık artış kararı alırken Polonya 75 baz puan artırmış, Macaristan da sert artışlarla siyaset faizini yüzde 7,75’e yükseltmişti.

Komşu ülke Ukrayna’da yaşanan savaşla mülteci akınına uğrayan ve ihracatı kısıtlanan 250 milyar dolarlık iktisatta bütçe harcamaları önemli biçimde artmıştı.

Şubat ayındaki Rus işgalinden evvel Romanya, mali sıkılaştırma konusunda daha temkinli bir yaklaşım sergilemiş ve geçen yıla nazaran borçlanma maliyetlerini sırf 250 baz puan artırmıştı.

Merkez bankasına nazaran, enflasyon gelecek yılın en az ikinci çeyreğine kadar çift haneli kalmaya hazırlanıyor. Romanya iktisadı birinci çeyrekte yüzde 6,5 büyürken, güç fiyatlarındaki artış ve tedarik zincirindeki aksaklıkların önümüzdeki aylarda büyük olasılıkla lokal işletmelere ve hane tüketimine ziyan vereceği bedellendiriliyor.