Romanya’dan tahminlerin üzerinde faiz artırımı

Banka bugünkü toplantısında siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 3.75’e yükseltti. Bloomberg anketine katılan 11 ekonomistin medyan iddiası 50 baz puan artıştı.

Romanya enflasyondaki yükselişi frenlemek konusunda Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’nin gerisinde kaldı. Bu ülkeler faiz oranlarında daha süratli artışa giderken Romanya MB iktisada yönelik aşağı istikametli riskler nedeniyle daha temkinli para siyaseti uyguladı.

Mart ayında yüzde 10 ile iddiaları aşan enflasyon sayısı sonrası Merkez Bankası’nın yüzde 9.6 olan yıl sonu enflasyon kestirimini de haftaya güncellemesi bekleniyor.

Komşusu Ukrayna’da devam eden savaş, tedarik zinciri külfetleri ve yüksek güç maliyetleri şirketleri ve hanehalkı tüketimini olumsuz etkiliyor. Ülkede ekonomik büyümenin de sert biçimde yavaşlaması bekleniyor.

Kimi analistler yılın birinci yarısında teknik resesyon ihtimalini de göz gerisi etmiyor.

Goldman Sachs ekonomisti Kevin Daly “Savaş, dış faktörlerden kaynaklanan enflasyonist baskıları daha da derinleştirdi. Enflasyonda yükselişin sürmesini ve gelecek toplantılarda da sıkılaşmanın devamını bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın