Ruble 7 senenin zirvesinde

Ruble, ülkenin ihracat rekabet gücünü ve devlet finansmanını baltalayabileceğinden Rusya Merkez Bankası’nı endişelendiren başladığı rallisini sürdürerek Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Ülkenin para ünitesi yüzde 1,7 yükselişle 55,44 dolara karşılık gelirken bu yıl dolar karşısında yüzde 35 kıymet kazanırken rezerv para karşısında en çok yükselen para ünitesi oldu.

Rusya’nın birinci Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov otoritelerin ruble kurunun makul bir düzeyde tutulmasını hedeflemeyi ve ekonomik büyümeyi öncelik haline getirmeyi değerlendirdiğini açıkladı. Belousov, ülkü kur düzeyi için bir doların 70-80 rubleye karşılık gelmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

Ancak analistler otoritelerin ellerinde ruble kuruna müdahale etmek için tesirli bir araç olmadığını belirtiyorlar. Locko Bank Ekonomisti Dmitry Poleyov’a nazaran yabancılara varlık satışı politik olarak imkansız üzere görünüyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana ruble çok dalgalı bir seyri izliyordu. Savaş, ABD ve Avrupa’nın Rusya’yı memleketler arası finans sisteminde izole etmesi sonrası dolar-ruble kurunda birinci olarak bir çöküşü tetikleyerek 10 Mart tarihinde rekor düşük düzey olan 121,52 rubleye gerilemesine neden olmuştu.

Ancak Moskova’nın ihracatçılara zarurî Döviz satışları getirmesi ve kimi güç eserleri alıcılarının ruble cinsinden ödeme yapmasını istemesinden sonra, para ünitesi istikametini aksine çevirdi ve yüzde 118’lik bir ralli gerçekleştirdi.

Bu, Rusya’nın döviz krizini atlatmasına yardımcı olurken, lokal para ünitesi cinsinden ihracat gelirlerini düşürdüğü ve ülkenin mallarını yurtdışında daha kıymetli hale getirdiği için merkez bankası için bir telaş haline geldi. Banka buna bir dizi gevşeme tedbiri ile karşılık verdi.

Yine de kur yararları devam etti ve tüccarların sermaye denetimlerinde daha kapsamlı bir gevşeme ve tüketici talebini ve ekonomik büyümeyi canlandıracak tedbirlere dair beklentilerin artmasını sağladı.