Rus ambargosuna veto görüşmelerinde kısmi ilerleme

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketiyle ilgili yaptığı görüşmede kısmi ilerleme sağlandığını duyurdu.

Szijjarto, Budapeşte’de gerçekleşen Orban-von der Leyen görüşmesi sonrası Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, görüşmede, Rusya’dan petrol alınmasını da yasaklamayı planlayan AB Kurulunun yeni yaptırım paketinin ele alındığını söyledi.

Bakan Szijjarto, “AB Kurulu Lideri ile Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketiyle ilgili Budapeşte’de gerçekleştirilen görüşmede kısmi ve küçük bir ilerleme sağlandı.” dedi.

Yeni yaptırım paketinin şimdiki haliyle kabul edilmesi halinde ülkesinin güç güvenliğinin önemli ziyan göreceğini söz eden Szijjarto, AB Komitesinin yeni yaptırım tasarısını şimdiki haliyle kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Macaristan’ın itirazları var

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Rusya’ya karşı uygulanması planlanan yeni yaptırım paketinin içeriğiyle ilgili 3 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Rus petrolüne bağımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Birtakım üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı. Artık, Rus petrolünün yasaklanmasını teklif ediyoruz. Bu, bütün deniz ve boru sınırıyla taşınan ham ve rafine Rus petrol eserleri için tam bir ithalat yasağı olacak.” tabirlerini kullanmıştı.

Orban ise Rusya’dan petrol alınmasını da yasaklamayı planlayan yeni yaptırım paketinin “kabul edilemez” olduğunu belirterek, “Petrol ambargosu şayet kabul edilirse, Macaristan iktisadına atılan bir atom bombası manasına gelecek.” demişti.

Bir cevap yazın