Rusya 8 trilyon rublelik teşvik verecek

Rusya hükümeti 8 trilyon rublelik mali teşvikleri devreye sokacak.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, bütçe harcamalarının bu yılın birinci dört ayında geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 25 arttığını, mali teşvik paketleri için bu yıl 8 trilyon ruble harcayacaklarını açıkladı.

Mişustin, hükümet yetkilileriyle Moskova’da gerçekleştirdiği toplantıda, Rusya’nın bu yılın birinci üç ayında yaklaşık 1,2 trilyon ruble bütçe fazlası verdiğini söyledi.

Bütçe harcamalarının arttığına işaret eden Mişustin, “Ocak-Nisan 2022 periyodunda federal bütçe harcamaları geçen yılın tıpkı devrine nazaran neredeyse yüzde 25 oranında arttı, gelirlerde de artış gözlemliyoruz.” dedi.

Yaptırımlar nedeniyle iş dünyasına yönelik tedbirler almaya devam ettiklerini belirten Mişustin, “Öncelikli hareket planında yer alan faaliyetler için mali dayanak bu yıl 5 trilyon rubleyi aşacak, 3 trilyon ruble de diğer tedbirlere yönlendirilecek.” yorumunu yaptı.

Kelam konusu harcama için güçlü bir mali temele muhtaçlık duyduklarını anlatan Mişustin, bu nedenle mali disipline sıkı bir formda uymaya devam edeceklerini söyledi.

Batılı ülkelerin savaş nedeniyle uyguladığı kapsamlı yaptırımların tesiriyle Rus iktisadının bu yıl en az yüzde 10 küçülmesi bekleniyor.